108.8009

EVROLIGA: Zvezda "pala" u nastavku i propustila šansu u Tel Avivu

08.01.2015. 19:44 22:32
Sofoklis Skorcijanitits u meču Evrolige između Crvene zvezde i Makabija u sezoni 2013/14. / Izvor: MN Press

Crveno-beli su imali aktivan rezultat u prve tri četvrtine, ali su slabom igrom u poslednjem periodu dozvolili šampionu Evrope da se "odlepi" i zasluženo slavi.

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su u Tel Avivu od domaćeg Makabija rezultatom 78:67 (21:18, 16:15, 19:16, 22:18) u meču drugog kola Top 16 faze Evrolige.

Crveno-beli nisu uspeli da iznenade šampiona Evrope na njegovom terenu, iako je beogradski tim tokom najvećeg dela utakmice imao aktivan rezultat. Zvezda je tokom većeg dela susreta imala zaostatak, ali je zahvljujući veoma raspoloženom Nikoli Kaliniću (18 poena) u više navrata hvatala priključak, a početkom trećeg perioda stigla i do vođstva (40:42).

Ipak, domaćin je početkom poslednjeg perioda zaigraio odlično u odbrani, crveno-beli nisu mogli da organizuju kvalitetan napad, pa su ofanzivne akcije uglavnom završavali šutem van linije 6,75 metara koji ih u tim momentima nije služio, pa je domaćin vrlo brzo stigao do dvocifrene prednosti, koja je stalno rasla sve do maksimalnih "plus 18" dva i po minuta pre kraja (77:59). Tada je šnsa za povratak već ispuštena, pa su crveno-beli posle uvodnog poraza od Reala (72:79) zabeležili i drugi poraz u Top 16 fazi.

Jaka Blažič u meču Evrolige između Crvene zvezde i Makabija u sezoni 2013/14.
Jaka Blažič u meču Evrolige između Crvene zvezde i Makabija u sezoni 2013/14. / Izvor: MN Press

Domaćina je do trijumfa vodio sjajni kvartet predvođen Jogevim Ohajonom koji je zabeležio 19 poena u osam asistencija. Sjajan je bio i Brajan Rendl kojem je pored 16 koševa jedan skok falio za "dabl-dabl" učinak. Sofoklis Skorcijanitis je zabeležio 15 poena, dok je najbolji igrač Evrolige u decembru Džeremi Pargo upisao 12.

U redovima srpskog evroligaša raspoloženi su bili samo Nikola Kalinić i Markus Vilijams. Kalinić je zabeležio 18 koševa od čega 14 u prvom poluvremenu, dok je Vilijams uz 13 poena imao još jednom bio raspoložen i za dodavanja, a samo jedno mu je nedostajalo da i on zabeleži "dabl-dabl". Boban Marjanović je uz deset koševa imao i osam skokova, ali pored Skorcijanitisa nije imao dovoljno prostora za igru, pa je imao slab procenat šuta (4/10 iz igre).

Crvena zvezda u narednom kolu dočekuje Galatasaraj, 16. januara, dok će šampion Evrope dan ranije biti domaćin Barseloni.

MAKABI: Pargo 12 (6sk, 6as), Hejns, Smit 8 (10sk), Rendl 16 (9sk), Tajus 7 (4sk), Koen, Ohajon 19 (5sk, 8as), Harari, Landzberg 10, Skorcijanitis 15 (5sk, za dva 4/10, sl. bacanja 7/10), Aleksander. Trener: Gaj Guds.

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 13 (4sk, 9as), Rebić, Dangubić 5, Mitrović 7 (2sk, 2as), Lazić 3 (2sk), Blažič 7 (8sk, za tri 1/5), Kalinić 18 (2sk, 2as, za dva 4/7, za tri 3/4), Marjanović 10 (8sk, za dva 4/10), Tejić, Dženkins, Jović, Cirbes 4 (3sk). Trener: Dejan Radonjić.

Najzanimljivije detalje meča Makabi - Crvena zvezda mogli ste da pratite na sajtu Srbije Danas.

TOK MEČA:

4. četvrtina - 78:67 (22:18)

Makabi mnogo bolje počinje poslednji period igre, a Zvezda je za prvih dva i po minuta igre postigla samo tri poena (trojka Mitrovića), pa je domaći sastav "otišao" na plus 11 (63:52).  Zvezda je i u nastavku loše šutirala, u prvih pet minuta poslednjeg perioda postigla samo šest poena, pa je domaćin dodatno uvećao prednost na 13 poena sredinom poslednje deonice - 68:55.

Vilijams je polaganjem na kratko prekinuo agoniju Zvezde, ali je Pargo poentiranjem sa linije slobodnih bacanja, a zatim i asistencijom za još jedan "alej-up" Rendlu doveo Makabi do ogromnih 15 poena prednosti (72:57). Furiozna poslednja četvrtina domaćina onemogućila je Zvezdu u bilo kakvom nastojanju da uhvati priključak. Crveno-beli su odigrali veoma nepovezano, pa je šampion Evrope dva minuta i 22 sekundi trojkom Smita pre kraja stigao do maksimalnih "plus 22" (77:59).

3. četvrtina - 56:49 (19:16)

Odličan start Zvezde na stratu treće deonice. Odličnom odbranom sa dve dobre kontre u kojima je glavni akter bio Markus Vilijams, Zvezda posle minut i 49 sekundi serijom 9-3 stiže do vođstva (40:42).  Ipak, Ohajon sa pet poena u nizu vraća prednost domaćinu i najvaljuje novi period izjednačene igre. Kalinić i Marjanović održavali su Zvezdu u egal poziciji (49:46).

Ohajon fenomenalno asistira Rendlu za novi "alej-up" za novi pokušaj rezultatskog "bekstva" domaćih, a poenima Skorcijanitisa sa linije penala izraelski tim stiže do šest poena "viška" na 1:23 minuta pre poslednjeg dvominutnog odmora (55:49).

Detalj sa meča Evrolige između Crvene zvezde i Makabija iz sezone 2013/14.
Detalj sa meča Evrolige između Crvene zvezde i Makabija iz sezone 2013/14. / Izvor: MN Press

Najbolji pojedinac prvog poluvremena bio je Nikola Kalinić sa 14 poena, dok su u Makabiju najbolji bili Skorcijanitis i Landzberg sa osam. Domaćin je očajno šutirao slobodna bacanja u prvom delu (3/8), dok je Zvezda pogodila samo osam od 26 šuteva za dva poena.

2. četvrtina - 37:33 (16:15)

Dženkins gubi loptu već u prvom napadu, da bi Landzberg vratio "ponosu Izraela" pednost od pet poena (23:18). Ipak, Mitrović i Kalinić čuvali su Zvezdin priključak, da bi posle sjajnog zakucavanja Cirbesa i usledilo nekoliko slabo organizovanih napada na obe strane, koje prekida Rendl sa četiri vezana poena za maksimalnu prednost Makabija od sedam razlike - 31:24.

Poenima Parga ta prednost je uvećana na devet, da bi posle tri i po minuta bez koša Kalinić još jednom poentirao i uz dodatno slobodno bacanje smanjio na 33:27. Zvezdino krilo u tim momentima imalo je već 11 poena. Poenima Hejnsa domaćin prvi put stiže do dvocifrene prednosti, ali Kalinić postiže i svoju treću trojku dva minuta pre poluvremena i čuva Zvezdu u igru, da bi Vilijams poenom sa penala i Marjanović o tablu 52 sekunde pre kraja vratili u potpunosti crveno-bele u igru (37:33). Usledila su dva slaba napada u kojima su lopte izgubili Skorcijanitis na jednoj, odnosno Vilijams na drugoj strani, pa promene rezultata nije bilo.

1. četvrtina - 21:18

Zvezda meč počinje prilično nepovezano, sa dosta grešaka, ali domaći to nisu iskoristili u punoj meri. Posle početnog vođstva od 5:0 crveno-beli trojkama Dangubića i Vilijamsa hvata priključak i preokreće (5:6). Skorcijanitis je u prvih pet minuta zabeležio čak osam poena, u kojima se igralo "koš za koš" pa su domaći sredinom prve deonice imali minimalnu prednost - 11:10.

Tajus i Ohajon su držali prednost Makabija, a posle sjajnog "alej upa" minut i po pre kraja doneli su domaćem timu prednost od četiri poena (19:15). Kalinić je svojom drugom trojkom 30 sekundi pre kraja vratio minimalni zaostatak, ali je Ohajon doneo domaćin tri poena "viška" posle prvog perioda - 21:18.