ЕВРОЛИГА: Звезда "пала" у наставку и пропустила шансу у Тел Авиву

08.01.2015. 19:44 22:32
Sofoklis Skorcijanitits u meču Evrolige između Crvene zvezde i Makabija u sezoni 2013/14.
Софоклис Скорцијанититс у мечу Евролиге између Црвене звезде и Макабија у сезони 2013/14. / Извор: МН Press

Црвено-бели су имали активан резултат у прве три четвртине, али су слабом игром у последњем периоду дозволили шампиону Европе да се "одлепи" и заслужено слави.

Кошаркаши Црвене звезде поражени су у Тел Авиву од домаћег Макабија резултатом 78:67 (21:18, 16:15, 19:16, 22:18) у мечу другог кола Топ 16 фазе Евролиге.

Црвено-бели нису успели да изненаде шампиона Европе на његовом терену, иако је београдски тим током највећег дела утакмице имао активан резултат. Звезда је током већег дела сусрета имала заостатак, али је захвљујући веома расположеном Николи Калинићу (18 поена) у више наврата хватала прикључак, а почетком трећег периода стигла и до вођства (40:42).

Ипак, домаћин је почетком последњег периода заиграио одлично у одбрани, црвено-бели нису могли да организују квалитетан напад, па су офанзивне акције углавном завршавали шутем ван линије 6,75 метара који их у тим моментима није служио, па је домаћин врло брзо стигао до двоцифрене предности, која је стално расла све до максималних "плус 18" два и по минута пре краја (77:59). Тада је шнса за повратак већ испуштена, па су црвено-бели после уводног пораза од Реала (72:79) забележили и други пораз у Топ 16 фази.

Jaka Blažič u meču Evrolige između Crvene zvezde i Makabija u sezoni 2013/14.
Јака Блажич у мечу Евролиге између Црвене звезде и Макабија у сезони 2013/14. / Извор: МН Press

Домаћина је до тријумфа водио сјајни квартет предвођен Јогевим Охајоном који је забележио 19 поена у осам асистенција. Сјајан је био и Брајан Рендл којем је поред 16 кошева један скок фалио за "дабл-дабл" учинак. Софоклис Скорцијанитис је забележио 15 поена, док је најбољи играч Евролиге у децембру Џереми Парго уписао 12.

У редовима српског евролигаша расположени су били само Никола Калинић и Маркус Вилијамс. Калинић је забележио 18 кошева од чега 14 у првом полувремену, док је Вилијамс уз 13 поена имао још једном био расположен и за додавања, а само једно му је недостајало да и он забележи "дабл-дабл". Бобан Марјановић је уз десет кошева имао и осам скокова, али поред Скорцијанитиса није имао довољно простора за игру, па је имао слаб проценат шута (4/10 из игре).

Црвена звезда у наредном колу дочекује Галатасарај, 16. јануара, док ће шампион Европе дан раније бити домаћин Барселони.

МАКАБИ: Парго 12 (6ск, 6ас), Хејнс, Смит 8 (10ск), Рендл 16 (9ск), Тајус 7 (4ск), Коен, Охајон 19 (5ск, 8ас), Харари, Ландзберг 10, Скорцијанитис 15 (5ск, за два 4/10, сл. бацања 7/10), Александер. Тренер: Гај Гудс.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Вилијамс 13 (4ск, 9ас), Ребић, Дангубић 5, Митровић 7 (2ск, 2ас), Лазић 3 (2ск), Блажич 7 (8ск, за три 1/5), Калинић 18 (2ск, 2ас, за два 4/7, за три 3/4), Марјановић 10 (8ск, за два 4/10), Тејић, Џенкинс, Јовић, Цирбес 4 (3ск). Тренер: Дејан Радоњић.

Најзанимљивије детаље меча Макаби - Црвена звезда могли сте да пратите на сајту Србије Данас.

ТОК МЕЧА:

4. четвртина - 78:67 (22:18)

Макаби много боље почиње последњи период игре, а Звезда је за првих два и по минута игре постигла само три поена (тројка Митровића), па је домаћи састав "отишао" на плус 11 (63:52).  Звезда је и у наставку лоше шутирала, у првих пет минута последњег периода постигла само шест поена, па је домаћин додатно увећао предност на 13 поена средином последње деонице - 68:55.

Вилијамс је полагањем на кратко прекинуо агонију Звезде, али је Парго поентирањем са линије слободних бацања, а затим и асистенцијом за још један "алеј-уп" Рендлу довео Макаби до огромних 15 поена предности (72:57). Фуриозна последња четвртина домаћина онемогућила је Звезду у било каквом настојању да ухвати прикључак. Црвено-бели су одиграли веома неповезано, па је шампион Европе два минута и 22 секунди тројком Смита пре краја стигао до максималних "плус 22" (77:59).

3. четвртина - 56:49 (19:16)

Одличан старт Звезде на страту треће деонице. Одличном одбраном са две добре контре у којима је главни актер био Маркус Вилијамс, Звезда после минут и 49 секунди серијом 9-3 стиже до вођства (40:42).  Ипак, Охајон са пет поена у низу враћа предност домаћину и најваљује нови период изједначене игре. Калинић и Марјановић одржавали су Звезду у егал позицији (49:46).

Охајон феноменално асистира Рендлу за нови "алеј-уп" за нови покушај резултатског "бекства" домаћих, а поенима Скорцијанитиса са линије пенала израелски тим стиже до шест поена "вишка" на 1:23 минута пре последњег двоминутног одмора (55:49).

Detalj sa meča Evrolige između Crvene zvezde i Makabija iz sezone 2013/14.
Детаљ са меча Евролиге између Црвене звезде и Макабија из сезоне 2013/14. / Извор: МН Press

Најбољи појединац првог полувремена био је Никола Калинић са 14 поена, док су у Макабију најбољи били Скорцијанитис и Ландзберг са осам. Домаћин је очајно шутирао слободна бацања у првом делу (3/8), док је Звезда погодила само осам од 26 шутева за два поена.

2. четвртина - 37:33 (16:15)

Џенкинс губи лопту већ у првом нападу, да би Ландзберг вратио "поносу Израела" педност од пет поена (23:18). Ипак, Митровић и Калинић чували су Звездин прикључак, да би после сјајног закуцавања Цирбеса и уследило неколико слабо организованих напада на обе стране, које прекида Рендл са четири везана поена за максималну предност Макабија од седам разлике - 31:24.

Поенима Парга та предност је увећана на девет, да би после три и по минута без коша Калинић још једном поентирао и уз додатно слободно бацање смањио на 33:27. Звездино крило у тим моментима имало је већ 11 поена. Поенима Хејнса домаћин први пут стиже до двоцифрене предности, али Калинић постиже и своју трећу тројку два минута пре полувремена и чува Звезду у игру, да би Вилијамс поеном са пенала и Марјановић о таблу 52 секунде пре краја вратили у потпуности црвено-беле у игру (37:33). Уследила су два слаба напада у којима су лопте изгубили Скорцијанитис на једној, односно Вилијамс на другој страни, па промене резултата није било.

1. четвртина - 21:18

Звезда меч почиње прилично неповезано, са доста грешака, али домаћи то нису искористили у пуној мери. После почетног вођства од 5:0 црвено-бели тројкама Дангубића и Вилијамса хвата прикључак и преокреће (5:6). Скорцијанитис је у првих пет минута забележио чак осам поена, у којима се играло "кош за кош" па су домаћи средином прве деонице имали минималну предност - 11:10.

Тајус и Охајон су држали предност Макабија, а после сјајног "алеј упа" минут и по пре краја донели су домаћем тиму предност од четири поена (19:15). Калинић је својом другом тројком 30 секунди пре краја вратио минимални заостатак, али је Охајон донео домаћин три поена "вишка" после првог периода - 21:18.