EVROPA NEĆE BRINUTI O GASU: U Turkmenistanu završen gasovod koji će povezati OGROMNA nalazišta!
Gasovod "Istok-Zapad", u dužini od oko 800 kilometara koštao je 2,5 milijardi dolara.
U Turkmenistanu je završen gasovod koji će povezati ogromna gasna nalazišta na istoku zemlje sa njenom kaspijskom obalom na zapadu, i potencijalno povećati opcije za energetsku bezbednost Evrope.
Gasovod "Istok-Zapad", u dužini od oko 800 kilometara i koji je koštao 2,5 milijardi dolara, trebalo bi da ovu zemlju, koja ima četvrte najveće svetske rezerve gasa, poveže sa tržištima na Zapadu putem ambiciozne veze koja bi prošla ispod Kaspijskog mora, prenosi Frans pres.
Ova zemlja je svetski lider jer je proizvela 99% struje iz obnovljivih izvora energije, više o tome pročitajte OVDE.
Isporuka gasa do Azerbejdžana, ali i do Evrope
Kako javlja agencija Rojters, ovaj gasovod povezuje gasno polje Galkiniš i druga gasna nalazišta na istoku Turkmenistana sa njegovom kaspijskom obalom, odakle bi predložena Transkaspijska veza trebalo da isporučuje gas do Azerbejdžana i potom do Evrope.
Projekat Transkaspijski gasovod (TCP), koji je podržala Evropska unija, za sada postoji samo na papiru, zbog sporenja oko pravnog statusa Kaspijskog mora i odbijanja Turkmenistana da potpiše ugovore o deljenju proizvodnje sa stranim kompanijama.
Predsednik Turkmenistana Kurbankuli Berdimuhamedov izjavio je danas da bi dostupnost gasa na zapadnim granicama zemlje mogla da "udahne novi život" TCP-u.
- Sa završetkom gasovoda 'Istok-Zapad', saradnja sa našim evropskim partnerima dobija potpuni novi značaj - rekao je predsednik na ceremoniji otvaranja gasovoda u malom turkmenistanskom gradu Belek, koji je oko 500 km severozapadno udaljen od prestonice Ašhabada.
Evropski komesar za energetiku Maroš Šefčovič je tokom majske posete Turkmenistanu rekao da bi Transkaspijski gasovod mogao biti pušten u rad 2019. godine, iako je i dalje nejasno ko bi radio na izgradnji te veze kojoj se oštro protive Rusija i Iran.
Turkmenistan, koji oko 90 odsto prirodnog gasa šalje na istok za Kinu, takođe je pokrenuo izgradnju deset milijardi dolara vredne veze Turkmenistan-Avganistan-Pakistan-Indija (TAPI), koja bi trebalo da pomogne smanjenju energetskog deficita u jugoistočnoj Aziji, navodi agencija Frans pres.