ЕВРОПА НЕЋЕ БРИНУТИ О ГАСУ: У Туркменистану завршен гасовод који ће повезати ОГРОМНА налазишта!
Гасовод "Исток-Запад", у дужини од око 800 километара коштао је 2,5 милијарди долара.
У Туркменистану је завршен гасовод који ће повезати огромна гасна налазишта на истоку земље са њеном каспијском обалом на западу, и потенцијално повећати опције за енергетску безбедност Европе.
Гасовод "Исток-Запад", у дужини од око 800 километара и који је коштао 2,5 милијарди долара, требало би да ову земљу, која има четврте највеће светске резерве гаса, повеже са тржиштима на Западу путем амбициозне везе која би прошла испод Каспијског мора, преноси Франс прес.
Ова земља је светски лидер јер је произвела 99% струје из обновљивих извора енергије, више о томе прочитајте ОВДЕ.
Испорука гаса до Азербејџана, али и до Европе
Како јавља агенција Ројтерс, овај гасовод повезује гасно поље Галкиниш и друга гасна налазишта на истоку Туркменистана са његовом каспијском обалом, одакле би предложена Транскаспијска веза требало да испоручује гас до Азербејџана и потом до Европе.
Пројекат Транскаспијски гасовод (ТЦП), који је подржала Европска унија, за сада постоји само на папиру, због спорења око правног статуса Каспијског мора и одбијања Туркменистана да потпише уговоре о дељењу производње са страним компанијама.
Председник Туркменистана Курбанкули Бердимухамедов изјавио је данас да би доступност гаса на западним границама земље могла да "удахне нови живот" ТЦП-у.
- Са завршетком гасовода 'Исток-Запад', сарадња са нашим европским партнерима добија потпуни нови значај - рекао је председник на церемонији отварања гасовода у малом туркменистанском граду Белек, који је око 500 км северозападно удаљен од престонице Ашхабада.
Европски комесар за енергетику Марош Шефчович је током мајске посете Туркменистану рекао да би Транскаспијски гасовод могао бити пуштен у рад 2019. године, иако је и даље нејасно ко би радио на изградњи те везе којој се оштро противе Русија и Иран.
Туркменистан, који око 90 одсто природног гаса шаље на исток за Кину, такође је покренуо изградњу десет милијарди долара вредне везе Туркменистан-Авганистан-Пакистан-Индија (ТАПИ), која би требало да помогне смањењу енергетског дефицита у југоисточној Азији, наводи агенција Франс прес.