Evropski konvent o EU za efikasniji proces pristupanja
BEOGRAD - Uz prisustvo predstavnika vlade, parlamenta i civilnog sektora održana je prva plenarna sednica Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji, koji će podsticati debatu o svim aspektima evrointegracija i stvaranje najšireg društvenog konsenzusa o pristupanju EU.
Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković je otvarajući skup istakla da je u procesu sveobuhvatnih promena u društvu izuzetno važno kontinuirano razmenjivanje mišljenja o pitanjima od strateškog značaja za ekonomski i društveni razvoj i konsultovanje najšireg kruga stručnjaka, medija, vladinog i nevladinog sektora, udruženja građana, univerziteta i privrede.
"Proces evropske integracije Srbije, koji vodi ka članstvu u EU, zapravo je proces unutrašnjih reformi na postizanju stabilnih demokratskih institucija i tržišne ekonomije zasnovane na konkurentnosti i znanju", objasnila je Gojković, koja je i član predsedništva Nacionalnog konventa.
Kako je istakla, u Narodnoj skupštini se upravo radi na stvaranju uslova za dalje reforme, razvoj ekonomskog sistema, unapređenje vladavine prava, reformu pravosuđa i borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, ostvarivanje i zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Predsednik Evropskog pokreta u Srbiji, organizacije na čiju je inicijativu formiran ovaj institucionalni okvir za dijalog o EU, Vlastimir Matejić podsetio je da je politička kriza u EU svojevremeno objašnjavana odsustvom komunikacije sa građanima.
Ministarka bez portfelja zadužena za evrointegracije Jadranka Joksimović je istakla da proces pristupanja EU uključuje političku i ekonomsku dimenziju, ali pre svega promenu društvene svesti.
"Važnije od izmene pravog sistema je promena mentaliteta i radnih navika i uspostavljanje institucionalnog načina življenja i razmišljanja. Kod nas se i dalje sve svodi na uloge pojedinca, a jedino predvidljivo treba da bude sistem koji mora da živi nezavisno od političkih promena", rekla je Joksimović.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Devenport izjavio je da po pitanju evropskih integracija Srbije sve "ide po planu i rasporedu, uprkos neočekivanim izazovima, poput poplava".
Govoreći o važnosti uključivanja civilnog sektora u proces pregovora, on je objasnio da će na taj način pregovori biti otvoreniji da će omogućiti dijalog između organizacija civilnog društva, vlade, skupštine i drugih nosilaca pregovaračkog procesa.
Šefica pregovaračkog tima za vođenje pregovora o pristupanju Srbije EU Tanja Miščević poručila je da stabilne i moderne države evropskog tipa nema bez jasne podele vlasti i uključivanja celokupnog društava u tu podelu vlasti.