NOV POČETAK: Gol tehnologija za kraj kontroverzi
Iako je po mnogim organizacionim parametrima Svetski kup u Brazilu davno nagovestio da će ostati upisan u anale (nažalost, u negativnom kontekstu), po jednom elementu ostaće zauvek „uklesan“ u istorijat najpopularnijeg sportskog takmičenja na planeti.
Međunarodna fudbalska federacija (FIFA) donela je na sastanku u julu 2012. godine odluku da se uvede sistem koji će pomoći sudijama u donošenju bitnih odluka i praktično onemogućiti da se ponovi situacija sa Mundijala u Južnoj Africi kada reprezentaciji Engleske nije priznat regularan pogodak Frenka Lamparda u meču osmine finala protiv Nemačke, što je bio jedan od momenata koji je odredio pobednika tog meča.
- Ovo je značajna odluka za fudbal, ona koju sam zagovarao još od momenta kada nije priznat pogodak Frenka Lamparda na Svetskom kupu 2010. godine - izjavio je predsednik FIFA Sep Blater, u obrazloženju odluke o uvođenju gol-sistema.
Tehnologija podrazumeva upotrebu 14 kamera (sedam po jednom golu) koje su instalirane na krovnim konstrukcijama svakog od 12 stadiona na kojima će se igrati mečevi SP i koji će pokrivati svih 360 stepeni prostora oko gola i praviti potpunu 3D sliku koja će eliminisati svaku mogućnost greške. U slučaju sumnjive situacije, sistem će u roku od jedne sekunde slati poruku na časovnike svakog od sudija kojom će jasno naznačiti da li je gol postignut ili ne.
Ova tehnologija prvi put je testirana krajem iste godine na Svetskom klupskom prvenstvu u Japanu 2012. godine, dok je sistem koji će biti korišćen na Mundijalu u Brazilu zvanično uveden u okviru istog takmičenja, u Maroku godinu dana kasnije. Zanimljivo je da ni na jednom od ovih takmičenja nije bilo konkretne situacije u kojoj je bila neophodna „pomoć kompjutera“, ali su ranija iskustva pokazala da je verovatnoća da se tako nešto neće dogoditi tokom 64 susreta Svetskog prvenstva u Brazilu minimalna, pa ostaje da se vidi kako će se nova tehnologija pokazati na delu.
Na kraju, govoreći o kontroverznom meču iz Južne Afrike, ne sme se zaboraviti ni ono što je viđeno na „Vembliju“ 1966. godine, u finalu Svetskog prvenstva. „Zli jezici“ i danas govore da je selekciji „Gordog Albiona“ samo naplaćeno ono što im je poklonjeno tih 44 godine ranije, kada je ceo svet video jednu od najkontroverznijih odluka u istoriji fudbala (uz „Božju ruku“ Maradone), „neviđeni“ gol Džefa Hrsta za prvu i jedinu titulu prvaka sveta za reprezentaciju zemlje „kolevke fudbala“.