НОВ ПОЧЕТАК: Гол технологија за крај контроверзи
Иако је по многим организационим параметрима Светски куп у Бразилу давно наговестио да ће остати уписан у анале (нажалост, у негативном контексту), по једном елементу остаће заувек „уклесан“ у историјат најпопуларнијег спортског такмичења на планети.
Међународна фудбалска федерација (ФИФА) донела је на састанку у јулу 2012. године одлуку да се уведе систем који ће помоћи судијама у доношењу битних одлука и практично онемогућити да се понови ситуација са Мундијала у Јужној Африци када репрезентацији Енглеске није признат регуларан погодак Френка Лампарда у мечу осмине финала против Немачке, што је био један од момената који је одредио победника тог меча.
- Ово је значајна одлука за фудбал, она коју сам заговарао још од момента када није признат погодак Френка Лампарда на Светском купу 2010. године - изјавио је председник ФИФА Сеп Блатер, у образложењу одлуке о увођењу гол-система.
Технологија подразумева употребу 14 камера (седам по једном голу) које су инсталиране на кровним конструкцијама сваког од 12 стадиона на којима ће се играти мечеви СП и који ће покривати свих 360 степени простора око гола и правити потпуну 3Д слику која ће елиминисати сваку могућност грешке. У случају сумњиве ситуације, систем ће у року од једне секунде слати поруку на часовнике сваког од судија којом ће јасно назначити да ли је гол постигнут или не.
Ова технологија први пут је тестирана крајем исте године на Светском клупском првенству у Јапану 2012. године, док је систем који ће бити коришћен на Мундијалу у Бразилу званично уведен у оквиру истог такмичења, у Мароку годину дана касније. Занимљиво је да ни на једном од ових такмичења није било конкретне ситуације у којој је била неопходна „помоћ компјутера“, али су ранија искуства показала да је вероватноћа да се тако нешто неће догодити током 64 сусрета Светског првенства у Бразилу минимална, па остаје да се види како ће се нова технологија показати на делу.
На крају, говорећи о контроверзном мечу из Јужне Африке, не сме се заборавити ни оно што је виђено на „Вемблију“ 1966. године, у финалу Светског првенства. „Зли језици“ и данас говоре да је селекцији „Гордог Албиона“ само наплаћено оно што им је поклоњено тих 44 године раније, када је цео свет видео једну од најконтроверзнијих одлука у историји фудбала (уз „Божју руку“ Марадоне), „невиђени“ гол Џефа Хрста за прву и једину титулу првака света за репрезентацију земље „колевке фудбала“.