Да ли занимање пилот борбеног авиона одлази у историју? Дронови и хиперсонични пројектили постављају нове стандарде - стиже нова ера ратовања
Од првих борбених авиона у Првом светском рату, па све до данашњих напредних дронова, ваздушни сукоби су постали кључни за војну моћ и обликовање савремених војних стратегија.
Ратовање се кроз историју развијало у складу са технолошким напретком, а један од кључних тренутака у тој еволуцији била је револуција у ваздухопловству.
Први борбени авиони појавили су се током Првог светског рата. У почетку су коришћени за извиђање и обављање борбених мисија са минималним наоружањем. Омогућавали су војницима да се боре на висинама на којима су традиционалне методе ратовања биле немогуће. С временом, технологија се развијала, а борбени авиони постајали су скупљи и захтевнији за одржавање.
У 21. веку, уз успон дигиталних и роботизованих технологија, на војну сцену ступа нова врста летелица - дронови. Дронови, који су првобитно служили за извиђање, постали су кључни инструмент у модерним сукобима омогућавајући прецизне нападе без директног учешћа пилота. Ово доноси бројне предности, попут смањења људских жртава и повећања тактичких могућности.
Иако дронови преузимају све више задатака, традиционални борбени авиони и даље су кључни за висинске мисије и велике операције.
Илон Маск, оснивач SpaceX-a и Тесле, изнео је своје виђење о будућности ратовања наводећи да ће се "будући ратови вртети око дронова и хиперсоничних пројектила", док ће борбени авиони са пилотима постати "врло брзо уништени".
Маскова прогноза темељи се на брзом напретку дронова и хиперсоничних пројектила, који већ постају кључни у модерним војним операцијама. Омогућавају даљинску контролу и смањују ризик за људе. Хиперсонични пројектили, који путују пет пута брже од звука, изазивају велике проблеме за постојеће одбрамбене системе, укључујући борбене авионе. Због тога авиони са пилотима постају све мање ефикасни и лакше уништиви у савременим сукобима.
Неки коментари сугеришу да би "Тесла" требало да почне да производи дронове, јер би могли да донесу револуционарне промене у овој растућој индустрији.
Иако борбени авиони неће нестати одмах, пилоти ће бити све више замењени беспилотним и аутоматизованим системима. У будућности, претпоставља се, њихова улога биће више у надзору и координацији, док ће дронови преузети главну одговорност у борбеним мисијама.