Da li zanimanje pilot borbenog aviona odlazi u istoriju? Dronovi i hipersonični projektili postavljaju nove standarde - stiže nova era ratovanja
Od prvih borbenih aviona u Prvom svetskom ratu, pa sve do današnjih naprednih dronova, vazdušni sukobi su postali ključni za vojnu moć i oblikovanje savremenih vojnih strategija.
Ratovanje se kroz istoriju razvijalo u skladu sa tehnološkim napretkom, a jedan od ključnih trenutaka u toj evoluciji bila je revolucija u vazduhoplovstvu.
Prvi borbeni avioni pojavili su se tokom Prvog svetskog rata. U početku su korišćeni za izviđanje i obavljanje borbenih misija sa minimalnim naoružanjem. Omogućavali su vojnicima da se bore na visinama na kojima su tradicionalne metode ratovanja bile nemoguće. S vremenom, tehnologija se razvijala, a borbeni avioni postajali su skuplji i zahtevniji za održavanje.
U 21. veku, uz uspon digitalnih i robotizovanih tehnologija, na vojnu scenu stupa nova vrsta letelica - dronovi. Dronovi, koji su prvobitno služili za izviđanje, postali su ključni instrument u modernim sukobima omogućavajući precizne napade bez direktnog učešća pilota. Ovo donosi brojne prednosti, poput smanjenja ljudskih žrtava i povećanja taktičkih mogućnosti.
Iako dronovi preuzimaju sve više zadataka, tradicionalni borbeni avioni i dalje su ključni za visinske misije i velike operacije.
Ilon Mask, osnivač SpaceX-a i Tesle, izneo je svoje viđenje o budućnosti ratovanja navodeći da će se "budući ratovi vrteti oko dronova i hipersoničnih projektila", dok će borbeni avioni sa pilotima postati "vrlo brzo uništeni".
Maskova prognoza temelji se na brzom napretku dronova i hipersoničnih projektila, koji već postaju ključni u modernim vojnim operacijama. Omogućavaju daljinsku kontrolu i smanjuju rizik za ljude. Hipersonični projektili, koji putuju pet puta brže od zvuka, izazivaju velike probleme za postojeće odbrambene sisteme, uključujući borbene avione. Zbog toga avioni sa pilotima postaju sve manje efikasni i lakše uništivi u savremenim sukobima.
Neki komentari sugerišu da bi "Tesla" trebalo da počne da proizvodi dronove, jer bi mogli da donesu revolucionarne promene u ovoj rastućoj industriji.
Iako borbeni avioni neće nestati odmah, piloti će biti sve više zamenjeni bespilotnim i automatizovanim sistemima. U budućnosti, pretpostavlja se, njihova uloga biće više u nadzoru i koordinaciji, dok će dronovi preuzeti glavnu odgovornost u borbenim misijama.