STRUČNJACI UPOZORAVAJU: Bliži se kraj najvećoj svetskoj sili - SAD
Američka vojska je u leto 2010. izašla s manje poznatim operativnim konceptom za razdoblje od 2016. do 2028.godine.
U ovom podužem vremenskom razdoblju američka vojska je odredila samu sebe u nekoliko značajnih područja. Osim što pokušava da bude sposobna u sprečavanju nastanka sukoba, pobedi u ratu i uspehu u raznim oblicima ugrožavanja, što je cilj svake vojske, raspravlja se o razmeštanju vojnih snaga na taktičkim i operacijskim nivoima i organizaciji svojih snaga koje su posebno orijentisane prema domaćem terenu.
NOVA PUCNJAVA U ORLANDU: Tinejdžeri izrešetani ispred kuće!
Scenario za izbijanje sukoba u SAD
Penzionisani američki pukovnik Kevin Benson je zajedno sa dr. Dženifer Veber, oboje sa Univerziteta u Kanzasu, napravio zanimljiv fiktivan scenario koji predviđa mogućnost ekonomskih nemira i političke podele među američkim stanovništvom što može najzad završiti građanskim ratom. Prema tom scenariju velika recesija u 21. veku traje duže od previđenog, a 2012. dolazi do smene vlasti i u Beloj kući i u Kongresu. Nova vladajuća stranka smanjuje finansijska sredstva koja pomažu napretku ekonomije. Nezaposlenost postaje sve veća, a porez na srednji sloj ostaje relativno visok. Manjine su izrazile strah i frustraciju; povećava se pritisak na žene, LGBT osobe, nebelce i imigrante. Prema istraživanjima javnog mnjenja, jedan od pet Amerikanaca se izrazito odupire legalnoj ili ilegalnoj imigraciji.
OTIMAO PIŠTOLJ OD POLICIJE: Muškarac pokušao da ubije Donalda Trampa (VIDEO)
Tea Party pokret
Maja 2016. ekstremistička milicija, motivisana ciljevima "Tea Party" pokreta, preuzima vlast nad Darlingtonom, gradom u Južnoj Karolini.
Okupira gradsku većnicu, raspušta gradsko veće, a gradonačelnika stavlja pod kućni pritvor. Razrešava se načelnik policije i razoružava lokalna policija. Njihov pristanak nije teško dobiti, jer su mnogi već izrazili sklonost agendi Tea Partyja. Potom milicija postavlja oko grada svoje straže i započinje sprovoditi svoju ideju. Zaustavlja se sav saobraćaj kako bi se pretražili ilegalni stranci. Svi koji se odupiru odmah su uhapšeni.
Politički, grupa se poziva na Deklaraciju nezavisnosti, koja govori da se federalna vlada zasniva na pravednoj moći i pristanku onih kojima se vlada. S obzirom da većina građana želi bezbednost i sreću, narod je odlučio da promeni ili ukine dosadašnju vlast i pokrene svoju. Guverner Južne Karoline sam ne zna šta da radi, jer je pobornik Tea Party pokreta.
Članovi pokreta pozivaju na smanjivanje američkog nacionalnog duga i deficita federalnog proračuna kroz smanjivanje vladinog trošenja i kroz manje poreze. Pokret se opire vladinoj univerzalnoj zdravstvenoj zaštiti, te se smatraju mešavinom libertarijanskih, populističkih i konzervativnih aktivista. Pokrenuli su niz protesta i podržali različite političke kandidate, a smatra se da imaju podršku oko deset odsto američkog stanovništva.
TRAMP POVODOM BORBE PROTIV TERORIZMA: SAD da razmotre profilisanje muslimana!
Zakon o pobuni
Predsednik SAD-a odlučuje da pokrene Zakon o pobuni, koji daje oružanim snagama mogućnost gušenja pobune protiv vlade na zahtev zakonodavne vlasti ili guvernera. Potom autori opisuju način mobilizacije i strategiju na terenu, bez fiktivnog kraja ovakve situacije. Ovaj izmišljeni scenario ne vodi zaključcima, već ukazuje na načine punog spektra operacija vojnih snaga u kontinentalnom delu SAD-a. Zakon koji se odnosi na gušenje pobune u zemlji, prema njihovom mišljenju, ne treba se menjati za 21. vek, jer je dovoljno širok da omogućuje fleksibilnost u odgovoru na pretnje prema SAD-u.
Operativni koncept američke vojske opisuje državnu odbranu kao odbranu američkog suvereniteta, teritorije, domaćeg stanovništva i kritične odbrambene infrastrukture od spoljnih pretnji ili agresije, kao i ostalih pretnji uperenih protiv predsednika.
Ovde se vidi mogućnost da predsednik u jednom trenutku odredi nastanak dobrovoljačkih odreda pa čak i milicije.
SANDERS POZIVA NA REVOLUCIJU: Pobeda nad Trampom ne može biti jedini cilj!
Donald Tramp
Tramp može i te kako pobediti na predsedničkim izborima, a njegove poruke nisu daleko od onih koje su istaknute u scenariju pisanom pre pet godina. Tramp je pokazao da ne poštuje žene, da sve Meksikance koji dođu u SAD smatra kriminalcima i silovateljima, da treba iseliti sve muslimane.
Njegova publika to želi sprovesti i podržava planove za vraćanje svih ilegalnih imigranata. Slično se odnosi prema Afroamerikancima, uvek hodajući u svojim govorima na rubu dopuštenog. Od Trampa se nije puno čulo o njegovoj spoljnoj politici, što je mnoge sile u svetu nagnalo da razmišljaju o njemu kao potencijalno dobrom kandidatu jer bi bio izolacionista i ne bi se čuo glas Vašingtona toliko snažno i svuda kao pre. Njegov je fokus na unutrašnju politiku. Ovde Tramp želi da stvori opet veliku Ameriku, i napokon odstrani političku korektnost.
KLINTONOVA ODNELA JOŠ JEDNU POBEDU: Okončana borba za glasove delegata
Da li je moguć novi - Drugi građanski rat u SAD-u?
Postoji ideološki poriv za takav sukob. Građanski ratovi moraju imati ideološku pozadinu, jer se nacija razdvaja na temelju nemogućnosti dogovora oko temeljnih verovanja, vrednosti i ideja. Nema ni dogovora o tome kako gledati na život, slobodu i vlasništvo. Ideološki suprotstavljene strane unutar nacionalnih granica ne mogu pronaći način sporazuma niti način suživota. U Americi je sve veća razdaljina u ideološkim razlikama između demokrata i republikanaca, odnosno između konzervativnog i liberalnog stanovništva.
Takav sukob ne bi bio država protiv države, već raspad samih federalnih država. S obzirom na toliko oružja koje se slobodno nosi u SAD-u, problem naoružanja nije velik. Takav bi sukob onda poprimio gerilske oblike, gde bi gradovi postali mesta urbanog građanskog rata.
OBAMA PITA TRAMPA: Zar da stavimo muslimane pod nadzor?
Ideološki sukob u američkom društvu
Konzervativci poštuju vojsku, policiju, porodicu, hrišćansku veru i posedovanje oružja, žele ograničenu federalnu vladu koja ima odgovornost prema odbrani života, slobode i imovine protiv spoljnih i unutrašnjih pretnji, odbacuju preterano oporezivanje i trošenje za socijalne potrebe. Upozoravaju na potrebu života unutar tradicionalnog morala i traže od vlade da ne dira njihove vrednosti i njihov novac. Najbolje je to sažeo predsednik Tomas Džeferson koji je smatrao da je najbolja ona vlada koja vlada najmanje.
Liberali
zagovaraju zdravstvenu zaštitu, aktivnosti protiv klimatskih promena, gej brakove, progresivno oporezivanje, i promovisanje socijalne pravde. To uključuje pravo na zapošljavanje, hranu, odevanje, rekreaciju, stanovanje, zdravstvenu zaštitu, ugodnu penziju, obrazovanje. Trošenje na socijalno blagostanje oduzima novac nacionalnoj bezbednosti i borbi u američkim ratovima širom sveta. Liberali takođe zagovaraju kontrolu naoružanja i povećavanje poreza za bogate. Time pravo udaraju konzervativce u njihovim ciljevima i namerama.
ORLANDO U CENTRU KAMPANJE: Hilari i Tramp razmenjuju optužbe zbog masakra
Zaključak :
S obzirom da ne postoji razrešenje ovog sukoba osim da jedna strana u potpunosti ne izgubi, postoji izrazit ideološki razlog za oružani gerilski sukob. Godinama je Bela kuća zanemarivala lokalne probleme američkog stanovništva i nije se upuštala u razrešavanje ovih glavnih pitanja tog društva. Kratkoročnost mandata i gotovo uvek prisutna oprečnost između zakonodavne i izvršne vlasti politički ne odgovara nikome za donošenje dugoročnih odluka. Jednog dana će kap preliti čašu, a onda bi vesti mogle donositi priče kao iz Ukrajine, ali ovog puta sa američkog tla.