СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ: Ближи се крај највећој светској сили - САД
Америчка војска је у лето 2010. изашла с мање познатим оперативним концептом за раздобље од 2016. до 2028.године.
У овом подужем временском раздобљу америчка војска је одредила саму себе у неколико значајних подручја. Осим што покушава да буде способна у спречавању настанка сукоба, победи у рату и успеху у разним облицима угрожавања, што је циљ сваке војске, расправља се о размештању војних снага на тактичким и операцијским нивоима и организацији својих снага које су посебно оријентисане према домаћем терену.
НОВА ПУЦЊАВА У ОРЛАНДУ: Тинејџери изрешетани испред куће!
Сценарио за избијање сукоба у САД
Пензионисани амерички пуковник Кевин Бенсон је заједно са др. Џенифер Вебер, обоје са Универзитета у Канзасу, направио занимљив фиктиван сценарио који предвиђа могућност економских немира и политичке поделе међу америчким становништвом што може најзад завршити грађанским ратом. Према том сценарију велика рецесија у 21. веку траје дуже од превиђеног, а 2012. долази до смене власти и у Белој кући и у Конгресу. Нова владајућа странка смањује финансијска средства која помажу напретку економије. Незапосленост постаје све већа, а порез на средњи слој остаје релативно висок. Мањине су изразиле страх и фрустрацију; повећава се притисак на жене, ЛГБТ особе, небелце и имигранте. Према истраживањима јавног мњења, један од пет Американаца се изразито одупире легалној или илегалној имиграцији.
ОТИМАО ПИШТОЉ ОД ПОЛИЦИЈЕ: Мушкарац покушао да убије Доналда Трампа (ВИДЕО)
Теа Party покрет
Маја 2016. екстремистичка милиција, мотивисана циљевима "Теа Party" покрета, преузима власт над Дарлингтоном, градом у Јужној Каролини.
Окупира градску већницу, распушта градско веће, а градоначелника ставља под кућни притвор. Разрешава се начелник полиције и разоружава локална полиција. Њихов пристанак није тешко добити, јер су многи већ изразили склоност агенди Теа Partyja. Потом милиција поставља око града своје страже и започиње спроводити своју идеју. Зауставља се сав саобраћај како би се претражили илегални странци. Сви који се одупиру одмах су ухапшени.
Политички, група се позива на Декларацију независности, која говори да се федерална влада заснива на праведној моћи и пристанку оних којима се влада. С обзиром да већина грађана жели безбедност и срећу, народ је одлучио да промени или укине досадашњу власт и покрене своју. Гувернер Јужне Каролине сам не зна шта да ради, јер је поборник Теа Party покрета.
Чланови покрета позивају на смањивање америчког националног дуга и дефицита федералног прорачуна кроз смањивање владиног трошења и кроз мање порезе. Покрет се опире владиној универзалној здравственој заштити, те се сматрају мешавином либертаријанских, популистичких и конзервативних активиста. Покренули су низ протеста и подржали различите политичке кандидате, а сматра се да имају подршку око десет одсто америчког становништва.
ТРАМП ПОВОДОМ БОРБЕ ПРОТИВ ТЕРОРИЗМА: САД да размотре профилисање муслимана!
Закон о побуни
Председник САД-а одлучује да покрене Закон о побуни, који даје оружаним снагама могућност гушења побуне против владе на захтев законодавне власти или гувернера. Потом аутори описују начин мобилизације и стратегију на терену, без фиктивног краја овакве ситуације. Овај измишљени сценарио не води закључцима, већ указује на начине пуног спектра операција војних снага у континенталном делу САД-а. Закон који се односи на гушење побуне у земљи, према њиховом мишљењу, не треба се мењати за 21. век, јер је довољно широк да омогућује флексибилност у одговору на претње према САД-у.
Оперативни концепт америчке војске описује државну одбрану као одбрану америчког суверенитета, територије, домаћег становништва и критичне одбрамбене инфраструктуре од спољних претњи или агресије, као и осталих претњи уперених против председника.
Овде се види могућност да председник у једном тренутку одреди настанак добровољачких одреда па чак и милиције.
САНДЕРС ПОЗИВА НА РЕВОЛУЦИЈУ: Победа над Трампом не може бити једини циљ!
Доналд Трамп
Трамп може и те како победити на председничким изборима, а његове поруке нису далеко од оних које су истакнуте у сценарију писаном пре пет година. Трамп је показао да не поштује жене, да све Мексиканце који дођу у САД сматра криминалцима и силоватељима, да треба иселити све муслимане.
Његова публика то жели спровести и подржава планове за враћање свих илегалних имиграната. Слично се односи према Афроамериканцима, увек ходајући у својим говорима на рубу допуштеног. Од Трампа се није пуно чуло о његовој спољној политици, што је многе силе у свету нагнало да размишљају о њему као потенцијално добром кандидату јер би био изолациониста и не би се чуо глас Вашингтона толико снажно и свуда као пре. Његов је фокус на унутрашњу политику. Овде Трамп жели да створи опет велику Америку, и напокон одстрани политичку коректност.
КЛИНТОНОВА ОДНЕЛА ЈОШ ЈЕДНУ ПОБЕДУ: Окончана борба за гласове делегата
Да ли је могућ нови - Други грађански рат у САД-у?
Постоји идеолошки порив за такав сукоб. Грађански ратови морају имати идеолошку позадину, јер се нација раздваја на темељу немогућности договора око темељних веровања, вредности и идеја. Нема ни договора о томе како гледати на живот, слободу и власништво. Идеолошки супротстављене стране унутар националних граница не могу пронаћи начин споразума нити начин суживота. У Америци је све већа раздаљина у идеолошким разликама између демократа и републиканаца, односно између конзервативног и либералног становништва.
Такав сукоб не би био држава против државе, већ распад самих федералних држава. С обзиром на толико оружја које се слободно носи у САД-у, проблем наоружања није велик. Такав би сукоб онда попримио герилске облике, где би градови постали места урбаног грађанског рата.
ОБАМА ПИТА ТРАМПА: Зар да ставимо муслимане под надзор?
Идеолошки сукоб у америчком друштву
Конзервативци поштују војску, полицију, породицу, хришћанску веру и поседовање оружја, желе ограничену федералну владу која има одговорност према одбрани живота, слободе и имовине против спољних и унутрашњих претњи, одбацују претерано опорезивање и трошење за социјалне потребе. Упозоравају на потребу живота унутар традиционалног морала и траже од владе да не дира њихове вредности и њихов новац. Најбоље је то сажео председник Томас Џеферсон који је сматрао да је најбоља она влада која влада најмање.
Либерали
заговарају здравствену заштиту, активности против климатских промена, геј бракове, прогресивно опорезивање, и промовисање социјалне правде. То укључује право на запошљавање, храну, одевање, рекреацију, становање, здравствену заштиту, угодну пензију, образовање. Трошење на социјално благостање одузима новац националној безбедности и борби у америчким ратовима широм света. Либерали такође заговарају контролу наоружања и повећавање пореза за богате. Тиме право ударају конзервативце у њиховим циљевима и намерама.
ОРЛАНДО У ЦЕНТРУ КАМПАЊЕ: Хилари и Трамп размењују оптужбе због масакра
Закључак :
С обзиром да не постоји разрешење овог сукоба осим да једна страна у потпуности не изгуби, постоји изразит идеолошки разлог за оружани герилски сукоб. Годинама је Бела кућа занемаривала локалне проблеме америчког становништва и није се упуштала у разрешавање ових главних питања тог друштва. Краткорочност мандата и готово увек присутна опречност између законодавне и извршне власти политички не одговара никоме за доношење дугорочних одлука. Једног дана ће кап прелити чашу, а онда би вести могле доносити приче као из Украјине, али овог пута са америчког тла.