Планови Трампа који леде крв у жилама: Ускоро следи сценарио од којег подрхтава цела Америка, ово су ЧЕТИРИ кључне тачке
Иако су се демократе до последњег тренутка надале да ће имати контролу над барем једном полугом власти, сада је јасно да ће од јануара почети спровођење Трампових планова.
Потврдом да су републиканци освојили већину у Представничком дому Конгреса, новоизабрани председник Америке Доналд Трамп и његова странка освојили су "Свето Тројство" власти у Вашингтону, што ће новом председнику дати потребну моћ да у потпуности спроведе своју агенду.
Чак и без већине у оба дома Конгреса (Сенат и Представнички дом), Трампова победа у председничкој трци већ му је дала значајну контролу над америчком спољном политиком и саставом савезне владе.
Смањење пореза као поклон богатима
Али, републикански хет-трик у Вашингтону ће Трампу дати много већа овлашћења да спроведе своје законодавне приоритете. Трампови планови пре свега укључују продужење уредби којима је смањен порез, поништавање значајних закона које је потписао Џо Бајден и унапређење конзервативне агенде.
Једно од предизборних обећања републиканаца које се најчешће понавља јесте да ће продужити пореске олакшице које је Трамп потписао 2017. године, од којих би многе требало да истекну крајем 2025. Анализа нестраначког Института за порезе и економију утврдила је да би трајно смањење пореза коштало 288,5 милијарди долара само у 2026. години и да би непропорционално користило домаћинствима са највећим приходима. Око 20 одсто Американаца са највишим приходима би примило скоро две трећине те пореске олакшице, у поређењу са само један одсто за 20 посто Американаца са најнижим приходима.
Забрана абортуса као тест за Трампа
Надаље, највећи страх демократа је да би републиканци могли да искористе сву своју моћ у Вашингтону да донесу законе о забрани абортуса широм земље. Трамп је рекао да би ставио вето на такву одлуку, али је толико често избегавао јасне одговоре на питања о абортусу да је читава земља у страху од његовог потеза. Истраживања су показала да су постојеће забране абортуса приморале докторе да пруже нестандардну медицинску негу, због чега су окривљени за смрт најмање четири жене: Џосели Барнике, Неваје Крејн, Кенди Милер и Амбер Турман.
Са већином у оба дома, републиканци би такође могли да издвоје огромна средства да помогну Трамповом плану да депортује милионе миграната без докумената, који је постао централна тачка његове кампање за реизбор. Док су амерички судови потврдили да председници имају много слободе када је реч о одређивању имиграционе политике, Трампу ће бити потребно да Конгрес обезбеди велика средства за извођење тако велике операције депортације.
На помолу масовне депортације у Америци?
Трамп је након победе на изборима рекао да за његов програм депортације неће бити битна цена, што је показало колико је истрајан у намери да овај контроверзни план спроведе.
- Није питање цене. Није заиста, ми немамо избора. Људи су убијали и убијали, нарко-босови су уништили земље, а сада ће се сви они вратити у те земље, јер не остају овде - поручио је Трамп.
Како би све намере остварио у пракси, Трамп је одлучио да за директора Агенције за имиграције и царине (ИЦЕ), односно "цара границе" постави Тома Хомана.
Хоман већ има искуства на овој позицији и познат је по антиимигрантским ставовима.
Уништавање Бајденовог наслеђа
Поред унапређења Трампове платформе, републиканци ће готово сигурно желети да униште кључне делове Бајденовог наслеђа, укључујући Закон о смањењу инфлације (ИРА). ИРА је означила најзначајнији одговор земље до сада на климатску кризу и подстакла је значајна улагања у енергетику у многим окрузима, што је навело неке републиканце да сугеришу да би Конгрес требало да сачува неке од одредби закона, а друге укине.
Та дилема одражава потенцијални проблем за републиканце који имају пуну контролу над Конгресом: шта ће они учинити са Законом о приступачној нези (АЦА)? Када су републиканци последњи пут имали контролу над све три полуге власти, током прве две године Трамповог претходног мандата, покушали су, али нису успели да укину и замене АЦА. Председавајући Представничког дома Мајк Џонсон недавно је сугерисао да неће бити "Обамакера" (Закона о приступачној здравственој заштити) ако његова странка добије пуну контролу над Конгресом.
Последњих година, обе странке су искусиле муке владања са тесном већином, а ти проблеми могли би поново да се појаве у новом сазиву Конгреса. Током прве две године Бајденовог мандата, његови законски предлози су више пута блокирани у Сенату упркос томе што су демократе имале већину, због забринутости два центристичка члана њиховог посланичког клуба.
Када су републиканци имали већину од 52 према 48 у Сенату 2017. године, ипак нису успели да укину и замене АЦА јер су се три члана партије противила предлогу.
Америка између две ватре
Упркос потенцијалним изазовима тесне већине, Трамп и његови републикански савезници на сваком кораку јасно стављају до знања да ће искористити своју проширену моћ до задњих граница.
-Поверење које нам је указано показује да је већина Американаца жељна сигурних граница, нижих трошкова, мира кроз снагу и повратка здравом разуму. Са уједињеном републиканском владом, ако заједно дочекамо овај историјски тренутак, наредне две године могу резултирати најважнијим Конгресом модерне ере - поручио је недавно Џонсон у писму.
Пошто је земља растрзана између радости и одбојности због могућности да се Трампови планови спроведу, у наредном периоду ће много ће зависити од способности републиканаца да остану уједињени.
Извор: Србија Данас/Блиц