GRCI SE RADUJU, A SRBI ISPAŠTAJU?! Evo koje su POSLEDICE za naš javni dug zbog referenduma u Grčkoj!
Zbog referenduma u Grčkoj i slabljenja evra prema dolaru, srpski javni dug se uvećao za čak 120 miliona evra, samo u jednom danu. Stručnjaci su izjavili kako je to direktna posledica referenduma.
Javni dug Srbije iznosi 24,09 milijardi evra, a dolarski dug u njemu učestvuje sa 33,5 odsto. Za taj dolarski deo dugujemo nešto više od 8 milijardi evra. Kada se iznos tog dolarskog duga uveća za 1,5 odsto, za koliko je dolar od juče jači prema evropskoj valuti, jasno je da smo zbog Grčke za samo jedan dan podigli dug za još 120 miliona evra.
Švajcarac jača
Stručnjaci tvrde da bi švajcarac mogao da raste ako ljudi budu ulagali u ovu valutu. Zbog neizvesnosti drugih kurseva mnogi bi mogli da ulažu u tu valutu, pa bi franak mogao malo da ojača.
Vučić se brine zbog povećanja javnog duga, ako ni dinara nismo uzeli
Aleksandar Vučić je izjavio da ga brine rast domaćeg javnog duga : „Kada je reč o referendumu u Grčkoj, to je volja naroda u toj zemlji, ali brinem zato što je evro pao za 1,5 odsto, što nam povećava javni dug, iako ni dinara nismo uzeli“.
Stručnjaci kažu da se slabljenje evra neće značajnije odraziti za našu zemlju.
Da li će dinar trpeti posledice pada evra prema dolaru?
Goran Nikolić, ekonomista, rekao je da Srbija može imati posledice, jer će nam porasti javni dug iskazan u dolarima. Posledica nema kada su građani u pitanju, jer u svakodnevnom životu Srba dolar ne igra nikakvu ulogu.
Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta, smatra da su ove oscilacije samo kratkoročne jer dinar ne mora da trpi loše posledice pada evra prema dolaru. Dinar je prilično stabilan proteklih meseci, i smatra da će ostati takav.
Hasan Hanić, dekan na Beogradskoj bankarskoj akademiji, rekao je da je naša trećina duga u dolarima, pa će nam taj deo duga porasti za onoliko koliko je pao evro prema dolaru, a taj udeo nije mali.
U Narodnoj Banci Srbije (NBS) kažu da je cela priča o referendumu u Grčkoj zapravo procenjivanje pozicije. Slavko Carić, predsednik IO Erste banke, kaže da Grci utvrđuju poziciju za što bolje pregovore sa kreditorima.