Hakerski napadi sve učestaliji, rešenje u stalnom nadzoru
BEOGRAD - IT stručnjaci ukazuju da će napadi na sajtove državnih ustanova i medija biti sve češći i upozoravaju da se jedino danonoćnim praćenjem sistema i redovnim ažuriranjem softvera može otežati posao hakera.
Predavač na IT akademiji Zoran Ilić objašnjava da postoje tendenciozni napadi na pojedine sajtove, ali i da se to može desiti sa zaraženog kompjutera i da korisnik iz neznanja može da obori nekome sajt.
"Sajtovi državnih ustanova se tendenciozno napadaju. Pre nekoliko godina imali smo napad na Masterkard i Vizu i te vrste napada se stalno dešavaju i biće ih sve više", naglašava Ilić i dodaje da će borba administratora koji pokušavaju da održe sajt i hakera koji pokušavaju da ga sruše biti stalna.
On pojašnjava da se hakerski napadi na sajtove medija i državnih organa obično izvode tako što se istovremeno pošalju na hiljade zahteva za prikaz neke prezentacije i na taj način se privremeno ili na duže staze onesposobljava servis.
Ilić pojašnjava da može da je moguće otkriti odakle dolazi zahtev za prikaz stranice, ali se za ovakvu vrstu napada ne može reći da je nelegalna.
Može se desiti da zahtevi stižu i sa kompjutera koji je zaražen virusom, tako da pojedinci i ne znaju da se sa njihovog kompjutera bombarduje neki sajt zahtevima za prikazom.
"Zato je jako bitno da svi imamo čiste kompjutere od virusa da mi sami ne bismo bili iskorišćeni za neke napade", pojašnjava Ilić.
IT stručnjak Marko Krečković kaže da osim generisanja velikog saobraćaja ka sajtu, internet prezentacija može da se obori i korištenjem različitih propusta u verziji softvera koja se koristi, što omogućava napadaču da obriše sajt ili zameni početnu stranicu sajta svojom.