Хакерски напади све учесталији, решење у сталном надзору
БЕОГРАД - ИТ стручњаци указују да ће напади на сајтове државних установа и медија бити све чешћи и упозоравају да се једино даноноћним праћењем система и редовним ажурирањем софтвера може отежати посао хакера.
Предавач на ИТ академији Зоран Илић објашњава да постоје тенденциозни напади на поједине сајтове, али и да се то може десити са зараженог компјутера и да корисник из незнања може да обори некоме сајт.
"Сајтови државних установа се тенденциозно нападају. Пре неколико година имали смо напад на Мастеркард и Визу и те врсте напада се стално дешавају и биће их све више", наглашава Илић и додаје да ће борба администратора који покушавају да одрже сајт и хакера који покушавају да га сруше бити стална.
Он појашњава да се хакерски напади на сајтове медија и државних органа обично изводе тако што се истовремено пошаљу на хиљаде захтева за приказ неке презентације и на тај начин се привремено или на дуже стазе онеспособљава сервис.
Илић појашњава да може да је могуће открити одакле долази захтев за приказ странице, али се за овакву врсту напада не може рећи да је нелегална.
Може се десити да захтеви стижу и са компјутера који је заражен вирусом, тако да појединци и не знају да се са њиховог компјутера бомбардује неки сајт захтевима за приказом.
"Зато је јако битно да сви имамо чисте компјутере од вируса да ми сами не бисмо били искоришћени за неке нападе", појашњава Илић.
ИТ стручњак Марко Кречковић каже да осим генерисања великог саобраћаја ка сајту, интернет презентација може да се обори и кориштењем различитих пропуста у верзији софтвера која се користи, што омогућава нападачу да обрише сајт или замени почетну страницу сајта својом.