Hrčak - vesela i razigrana životinja
Ako ste se odlučili da udomite slatkog hrčka, pre nego što ga kupite, obezbedite mu adekvatan prostor u kome će boraviti.
Prirodno stanište hrčaka je jugoistočna Evropa i Bliski istok. Zbog toga što su laki za održavanje i vrlo prilagodljivi, često se drže kao kućni ljubimci. Idealni su kućni ljubimci za celu porodicu. Nije im potrebno puno prostora i jednostavni su za održavanje. Aktivni su noću, a danju spavaju. Vesele su i razigrane životinjice. Pogodnije su za stariju decu koja se mogu adekvatno brinuti o njima.
Njegov svet u malom treba da sadrži i obavezne elemente ka što su kućica, posuda iz koje će jesti i kolut u kome će se igrati trčeći besciljno u njemu. To mu je naprosto jedna od omiljenih zabava. Umesto tepiha, njemu je potrebna piljevina posuta po površini po kojoj će moći da se kreće, kako bi mu bilo prijatnije, ali i toplije. Potrudite se da njegov "nameštaj" ne bude od drveta, jer će ga u suprotnom izgrickati.
Terarijum obezbedite adekvatnim poklopcem zahvaljujući kome neće moći da pobegne iz njega, ali i poklopac koji neće sprečavati dovod vazduha. Ma kako vam se terarijum činio visok i iako je od stakla po kome mislite da vaš hrčak neće moći da se penje, znajte da je i beli hrčak više nego sposoban i da će ako ne stavite siguran poklopac sigurno uspeti da izađe.
Najpoznatija vrsta je sirijski ili zlatni hrčak, koji se najčešće drži kao kućni ljubimac. Ne voli društvo, pa je tako poznato pravilo "jedan kavez – jedan hrčak". Zlatni hrčak će se boriti do smrti ukoliko se oseti ugroženim u svom staništu. Na obrazima ima specijalne "kesice" koje mu služe kao "magacin" za hranu. Dugačak je oko 20 cm i ima veoma kratak rep.
Hrčak obožava da jede semenke svih vrsta, ali i korenasto povrće. U pet šopovima možete kupiti sve namirnice za njih, ali i posavetovati šta je to što biste i sami mogli da im pripremite. Ono što je sigurno da su oni veliki je obožavaoci voća poput jabuke i banane. Nikako mu ne smete davati ostatke svoje hrane, kao ni šećer. A ako se pitate koliko ovaj mali stvor može da pojede, reč je o 20 grama hrane, a to je oko jedne supene kašike.
Razmnožavanje kod hrčaka je brže nego kod ostalih sisara. Ženke mogu da se razmnožavaju već od šeste nedelje, a graviditet traje oko 16 dana. Rađa prosečno 6 mladunaca. Nakon 4 nedelje mladunci mogu da se odvoje od majke, a nakon 3 meseca oni su već potpuno su odrasli. Očekivani životni vek hrčka iznosi 2-3 godine.