HRVATI ŠOKIRAJU: Putin tražio da mu sagradimo NOSAČ AVIONA! (VIDEO)
Prema pisanju hrvatskih medija, u Split je nedavno stiglo neobično pismo u kojem se ruska mornarica raspituje može li joj "Brodosplit" izgraditi nosač aviona.
Postojanje tog dopisa potvrdio je i Josip Jurišić, portparol "Brodosplita", ali kako se projekat nije razvio, nikakvih dodatnih komentara nije bilo. Nije isključeno da je još neko evropsko brodogradilište dobilo ponudu o izgradnji ruskog nosača aviona.
Francuzi su pre dve godine izgradili dva nosača helikoptera "Vladivostok" i "Sevastopolj", ali ih nisu isporučili zbog navodne ruske agresije na Ukrajinu. Pretpostavlja se da je u tom periodu ponuda i stigla u Split.
BITI SRBIN U HRVATSKOJ 2016: Evo zašto je i 7 minuta vožnje autobusom za srpske đake PAKAO
Propuštena prilika vlade Zorana Milanovića
S tim dopisom, pored odeljenja prodaje "Brodosplita" bili su upoznati i neki ministri sada već bivše vlade Zorana Milanovića. Ti ministri su za takav poduhvat bili spremni da ponude i Vladino jemstvo, a bilo je zamišljeno, da se projekat predstavi lično ruskom ministru odbrane Sergeju Šojguu.
Međutim, postavilo se pitanje da li je "Brodosplit" imao dovoljno kapaciteta da se upusti u takav projekat. Ako bi bilo reči o nosaču kapaciteta 55 borbenih lovaca, težine 65 hiljada tona, do 300 metara dužine, uz klasičan pogon sa plinskim turbinama, procene govore da bi za njegovu izradu trebalo angažovati najmanje šest hiljada radnika i na stotine projektanata, koje "Brodosplit" nema, piše Slobodna Dalmacija.
Uz to, za izgradnju takvog objekta neophodan je suvi dok kakav na celom Jadranu i istočnom Mediteranu ne postoji.
Rusija trenutno nema brodogradilište gde je moguče izgraditi nosač aviona. Brodogradilište u Severodvinsku kod Arhangelska treba da se rekonstruiše, a pogoni na Krimu nisu u upotrebi.
Rusija sada u svojoj floti ima samo jedan nosač aviona, brod Severne flote "Admiral Kuznjecov" koji je na flotnu listu dospeo još u doba Gorbačova. Najpre se zvao "Riga", pa je preimenovan u "Tbilisi", pa je prekršten u "Kuznjecov".
"Kuznjecov" se gradio u crnomorskom brodogradilištu Nikolajevsk. Tu su napravljeni i svi raniji tipovi nosača helikoptera klase "Moskva" (17.500 tona) i "Kijev" (42.000 tona).