BITI SRBIN U HRVATSKOJ 2016: Evo zašto je i 7 minuta vožnje autobusom za srpske đake PAKAO
Najtežih sedam minuta u danu Marinu počinje u 7.40 ujutro, kada se na autobuskom terminalu Črnomerec ukrca na liniju 128.
Taj autobus vozi prema Svetom Duhu, gde Marin pohađa gimnaziju. Osim njega, i njegovih školskih prijatelja, u autobusu su i njegovi vršnjaci iz susedne srednje škole. Sličnih su godina, sličnih interesa, ali je razlika u tomu što su Marin i njegovi prijatelji Srbi.
Autobus na putu od Črnomerca do njegove škole stane na četiri stanice, a na njima - neprijatne scene, piše Jutrarnji list.
- Šta je, Srbendare? Dobili ste najmoderniju školu, a žalite se da nemate nikakvih prava. Četnički sinovi. Smrdite - rečenice su koje Marin i njegova ekipa slušaju na tom sedmominutnom putovanju.
Uglavnom ćute, iako bi im najradije odgovorili. Neprijatne scene oni najsigurniji drže za sebe, no ima i onih, poput Marina, koji svakodnevne traume verbalnog nasilja dele sa svojim profesorima.
- I sama se vozim tim autobusom, i takvih i sličnih, mnogo brutalnijih uvreda naslušala sam se i ja. Deca mi se poveravaju i to je teško slušati. Najlakše je tu decu okriviti ili slegnuti ramenima i reći kako se tu ništa ne može. No te scene samo su odraz društva i aktuelne situacije u kojoj živimo - kaže Mira Bičanić, profesorica hrvatskog jezika koja već 11 godinu radi u srpskoj gimnaziji “Kantakuzina Katarina Branković” u Zagrebu.
HRVATSKA BRUKA: Grad u kom je bio jedini dečji logor provocira TITULOM! (FOTO)
Bačeni kamen
Marin je u sedmominutnoj vožnji do škole bio i u 6. novembra prošle godine, kada su njega i njegove prijatelje napali vršnjaci iz susedne škole. Nakon izlaska iz autobusa, “susedi” su posegli za kamenjem i počeli gađati svoje vršnjake. Marin i njegovi prijatelji pobegli su u dvorište svoje gimnazije, a jedan bačeni kamen završio je na prozoru Duhovnog centra u kojem stanuje mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije, a koji se nalazi uz srpsku gimnaziju. Zbog toga je za ovaj slučaj saznala javnost. Niko od učenika nije bio povređen, ali je trauma od neprestalnog verbalnog maltretiranja ostala.
Zato Marin, a i mnogi njegovi prijatelji, više u školu ne odlazi u 7.40 s terminala na Črnomercu, nego mnogo ranije. Iz škole ne odlaze odmah nakon što zvono označi kraj nastave, već pričekaju 30-ak minuta. Na taj način, uvereni su, izbeći će u autobusu svoje vršnjake - “susede”.
Za potrebe ove priče učenika srpske gimnazije nazvali su Marin. On se zove drugačije, a njegova iskustva i iskustva njegovih prijatelja, ispričala je profesorica kojoj se oni redovno poveravaju.
ISPOVEST SRPKINJE KOJU SU SILOVALI HRVATI: Rekli su mi da nađem novog muža jer...
Statistika: Raste nasilje prema Srbima
Primer verbalnog nasilja na učenike ove škole, samo jedan u nizu brojnih primera koje je Srpsko narodno veće u utorak predstavilo u biltenu Govor mržnje i nasilje prema Srbima u 2015. godini, i gde su pobrojani slučajevi etnički motivirsanog nasilja, pretnji i govora mržnje usmerenih protiv Srba u Hrvatskoj.
Prema podacima MUP-a, broj kaznenih dela motivisanih etničkom mržnjom je u porastu u odnosu na 2014. godinu. U toj godini bilo je osam takvih dela, a tri slučaja odnosila su se na Srbe. Lani je bilo 16 takvih dela, a 14 ih se odnosilo na građane srpske nacionalnosti.
Prema podacima SNV-a i SDSS-a, evidentirano je 189 slučajeva etnički motivisanog nasilja, govora mržnje i pretnji protiv Srba u 2015. godini. U 2014. bilo je 82 takva slučaja.