БИТИ СРБИН У ХРВАТСКОЈ 2016: Ево зашто је и 7 минута вожње аутобусом за српске ђаке ПАКАО
Најтежих седам минута у дану Марину почиње у 7.40 ујутро, када се на аутобуском терминалу Чрномерец укрца на линију 128.
Тај аутобус вози према Светом Духу, где Марин похађа гимназију. Осим њега, и његових школских пријатеља, у аутобусу су и његови вршњаци из суседне средње школе. Сличних су година, сличних интереса, али је разлика у тому што су Марин и његови пријатељи Срби.
Аутобус на путу од Чрномерца до његове школе стане на четири станице, а на њима - непријатне сцене, пише Јутрарњи лист.
- Шта је, Србендаре? Добили сте најмодернију школу, а жалите се да немате никаквих права. Четнички синови. Смрдите - реченице су које Марин и његова екипа слушају на том седмоминутном путовању.
Углавном ћуте, иако би им најрадије одговорили. Непријатне сцене они најсигурнији држе за себе, но има и оних, попут Марина, који свакодневне трауме вербалног насиља деле са својим професорима.
- И сама се возим тим аутобусом, и таквих и сличних, много бруталнијих увреда наслушала сам се и ја. Деца ми се поверавају и то је тешко слушати. Најлакше је ту децу окривити или слегнути раменима и рећи како се ту ништа не може. Но те сцене само су одраз друштва и актуелне ситуације у којој живимо - каже Мира Бичанић, професорица хрватског језика која већ 11 годину ради у српској гимназији “Кантакузина Катарина Бранковић” у Загребу.
ХРВАТСКА БРУКА: Град у ком је био једини дечји логор провоцира ТИТУЛОМ! (ФОТО)
Бачени камен
Марин је у седмоминутној вожњи до школе био и у 6. новембра прошле године, када су њега и његове пријатеље напали вршњаци из суседне школе. Након изласка из аутобуса, “суседи” су посегли за камењем и почели гађати своје вршњаке. Марин и његови пријатељи побегли су у двориште своје гимназије, а један бачени камен завршио је на прозору Духовног центра у којем станује митрополит загребачко-љубљански Порфирије, а који се налази уз српску гимназију. Због тога је за овај случај сазнала јавност. Нико од ученика није био повређен, али је траума од непресталног вербалног малтретирања остала.
Зато Марин, а и многи његови пријатељи, више у школу не одлази у 7.40 с терминала на Чрномерцу, него много раније. Из школе не одлазе одмах након што звоно означи крај наставе, већ причекају 30-ак минута. На тај начин, уверени су, избећи ће у аутобусу своје вршњаке - “суседе”.
За потребе ове приче ученика српске гимназије назвали су Марин. Он се зове другачије, а његова искуства и искуства његових пријатеља, испричала је професорица којој се они редовно поверавају.
ИСПОВЕСТ СРПКИЊЕ КОЈУ СУ СИЛОВАЛИ ХРВАТИ: Рекли су ми да нађем новог мужа јер...
Статистика: Расте насиље према Србима
Пример вербалног насиља на ученике ове школе, само један у низу бројних примера које је Српско народно веће у уторак представило у билтену Говор мржње и насиље према Србима у 2015. години, и где су побројани случајеви етнички мотивирсаног насиља, претњи и говора мржње усмерених против Срба у Хрватској.
Према подацима МУП-а, број казнених дела мотивисаних етничком мржњом је у порасту у односу на 2014. годину. У тој години било је осам таквих дела, а три случаја односила су се на Србе. Лани је било 16 таквих дела, а 14 их се односило на грађане српске националности.
Према подацима СНВ-а и SDSS-a, евидентирано је 189 случајева етнички мотивисаног насиља, говора мржње и претњи против Срба у 2015. години. У 2014. било је 82 таква случаја.