"MOJA SI IL' NIČIJA": Skriveni signali da ćete možda biti UBIJENI!
Ako vam partner traži šifru od Fejsbuka, insistira da uvek budete zajedno, stalno vas proverava... vreme je da se zapitate da li je to ljubav ili patološka ljubomora?
“Patološka ljubomora nije povezana sa ljubavlju, nego sa željom za moći. Ljubomorna osoba se ne plaši da će ga partnerka prestati voleti, nego da će ga ostaviti ili prevariti, a da on neće moći to da kontroliše”, objašnjava psiholog Željka Kurjački i ističe da je kod ovog oblika poremećaja često veći strah da će mu se okolina smejati ako ga partnerka prevari, nego da će izgubiti ljubav partnerke.
“Rani znaci patološke ljubomore su preterana potreba da partneri uvek budu zajedno, preterano zvanje i propitivanje gde je partner bio, insistiranje na šiframa na nalozima na društvenim mrežama iznenadno pojavljivanje bez najave, česte priče o važnosti poverenja i vernosti”, objašnjava Kurjački.
Ona kaže da ljubomorni partner veruje da će steći poverenje u partnerku kada se uveri da mu ona govori sve iskreno, do čega gotovo nikada ni ne dolazi, jer njemu jednostavno nikada iskrenosti nije dovoljno.
Na pitanje, da li je moguće da osoba ne pokazuje ove znake, ali da ipak učini neko strašno delo, Kurjački odgovara da postoje slučajevi, ali da su veoma retki.
"Kultura u kojoj živimo još uvek podstiče uverenje da je ljubomora znak ljubavi, a da je snažna ljubomora znak snažne ljubavi. Ljubomorni partner svoju opsesiju opravdava velikom ljubavlju prema partnerki", navodi ona.
Šta kada shvatite da ste u opasnosti?
Kurjački objašnjava da postoje dve najvažnije zamke kojih se treba čuvati. Jedna je da je partner više ljubomoran što nas više voli, a druga, koja je još zavodljivija je takozvana faza “medenog meseca”.
Izvinjenje nije rešenje!
"Ljubomorni partner napravi scenu i emotivno i često fizički povredi partnerku. Kada se smiri i vidi šta je uradio, bude mu žao i uplaši se da će ga partnerka ostaviti. Tada sledi period izvinjavanja, kupovine poklona i veoma intenzivnog izražavanja nežnosti", navodi Kurjački, ali ističe da to nikako nije znak da nije tako mislio već je to pravi primer nasilničkog ponašanja.
I mediji snose svoj deo krivice
Milena Jerkov Bibić iz Centra za sprečavanje samoubistva „Srce“ smatra da broj zločina raste samom pričom o njima.
„Detaljan opis ubistva ili samoubistva u medijima samo utiče na rast istih“, rekla je Jerkov.
Naime, čitanjem i pisanjem, detaljisanjem svake tragedije potencijalne ubice dobijaju neku vrstu „ideje“ i probude u sebi ono najgore, što ih navede da nekada učine isto.
Ona je istakla da je njihova uloga da ukoliko im se javi neko kome je potrebna pomoć učine sve moguće da bi toj osobi pomogli i da spreče tragediju. Ukoliko se osoba složi, zaposleni iz Centra „Srce“ pozvaće nadležne službe koje će pružiti pomoć.
„Ukoliko je neka osoba ugrožena, najbitnije je da prvenstveno nađe mesto gde može da se skloni i bude bezbedna“, rekla je Jerkov.
Sve više slučajeva ubistva i samoubistva u Srbiji
Epidemija samoubistva i ubistava širi se Srbijom i sve više ljudi su ili žrtve ili počinioci. Ne prođe ni dan da u medijima ne odjekne neka vest u kojoj je neko tragično nastradao, ubijen je ili je počinio zločin.
Najprisutniji razlog koji prethodi jezivom događaju jeste ljubomora između sadašnjih ili bivših partnera.
Hronologija užasa
- Jedan takav događaj dogodio se pre dva dana u kojem je D.B. (34) iz Lozovika ubio bivšu suprugu J.B. (27), posle čega je i sebi oduzeo život. On je hicem u glavu iz lovačke puške, koju je nelegalno posedovao, ubio bivšu suprugu, a zatim pucao sebi u glavu. Navodi se da je motiv ljubomora.
- Takođe, samo jedan dan posle, ugledni biznismen Dragan Kuzmanović zvani Domis hicem iz pištolja ubio je suprugu Draganu, a potom sebi pucao u glavu. Tragedija se dogodila naočigled njihovog trinaestogodišnjeg sina Petra, koji je u trenutku zločina spavao u sobi sa majkom, a zločin je, kako se pretpostavlja takođe učinjen zbog ljubomore.
- Ubistvo i samoubistvo u Strahinjića Bana u kojem je Goran Milanović upucao Slavicu Rakulj još je jedan primer. Zločin se dogodio u kafiću „Fracci“ u kojoj je Slavica bila zaposlena. On je neko vreme unazad maltretirao nesrećnu ženu jer nije želela da ostane u vezi sa njim, pa Milanović nije mogao da se nosi sa tim.
- Postoji i nedavni primer u kojem je muškarac pretukao suprugu na smrt, takođe iz ljubomore. Stevan Kojić (29) iz Jagodine u porodičnoj kući ubio je suprugu Žaklinu (26), dok su trogodišnja ćerka i jednogodišnji sin sve to slušali u drugoj sobi. Nije mogao da se nosi sa sumnjom da dete koje imaju nije njegovo, iako je DNK analizom utvrđeno da jeste.
- Početkom godine na radnom mestu u Domu zdravlja u Zubinom Potoku Dušanku Andrejević ubio je Nemanja Vićentijević sa kojim je bila u vezi šest godina. Nekoliko meseci pre tragedije Dušanka je raskinula sa Nemanjom, a on je nastavio da joj preti porukama i neprestano je uhodio.
- Novi Sad je takođe potreslo ubistvo u kojem je Darijan Mušić ubio svoju devojku Vladislavu Červenko zadavši joj preko 50 udaraca pesnicama i metalnom šipkom nakon kojih je preminula. On je na saslušanju rekao da ga je Vladislava varala sa mnogo momaka, a da ju je on voleo.
Uočiti znake na vreme
Granica u ljubomori mora da postoji. Sve preko nje je znak poremećaja. Veoma je bitno da se u pravo vreme uoče znaci koji bi mogli da utiču da se ljubav završi kobno.
Nekontrolisana i patološka ljubomora uglavnom je bezrazložna i potiče isključivo iz karaktera osobe koja konstantno ispoljava ovu emociju, a ukoliko se nešto ne preduzme ili još gore, ukoliko se toleriše, može dovesti do vrlo ozbiljnih problema i ekstremnog nasilja.
Pogledajte i: