"МОЈА СИ ИЛ' НИЧИЈА": Скривени сигнали да ћете можда бити УБИЈЕНИ!
Ако вам партнер тражи шифру од Фејсбука, инсистира да увек будете заједно, стално вас проверава... време је да се запитате да ли је то љубав или патолошка љубомора?
“Патолошка љубомора није повезана са љубављу, него са жељом за моћи. Љубоморна особа се не плаши да ће га партнерка престати волети, него да ће га оставити или преварити, а да он неће моћи то да контролише”, објашњава психолог Жељка Курјачки и истиче да је код овог облика поремећаја често већи страх да ће му се околина смејати ако га партнерка превари, него да ће изгубити љубав партнерке.
“Рани знаци патолошке љубоморе су претерана потреба да партнери увек буду заједно, претерано звање и пропитивање где је партнер био, инсистирање на шифрама на налозима на друштвеним мрежама изненадно појављивање без најаве, честе приче о важности поверења и верности”, објашњава Курјачки.
Она каже да љубоморни партнер верује да ће стећи поверење у партнерку када се увери да му она говори све искрено, до чега готово никада ни не долази, јер њему једноставно никада искрености није довољно.
На питање, да ли је могуће да особа не показује ове знаке, али да ипак учини неко страшно дело, Курјачки одговара да постоје случајеви, али да су веома ретки.
"Култура у којој живимо још увек подстиче уверење да је љубомора знак љубави, а да је снажна љубомора знак снажне љубави. Љубоморни партнер своју опсесију оправдава великом љубављу према партнерки", наводи она.
Шта када схватите да сте у опасности?
Курјачки објашњава да постоје две најважније замке којих се треба чувати. Једна је да је партнер више љубоморан што нас више воли, а друга, која је још заводљивија је такозвана фаза “меденог месеца”.
Извињење није решење!
"Љубоморни партнер направи сцену и емотивно и често физички повреди партнерку. Када се смири и види шта је урадио, буде му жао и уплаши се да ће га партнерка оставити. Тада следи период извињавања, куповине поклона и веома интензивног изражавања нежности", наводи Курјачки, али истиче да то никако није знак да није тако мислио већ је то прави пример насилничког понашања.
И медији сносе свој део кривице
Милена Јерков Бибић из Центра за спречавање самоубиства „Срце“ сматра да број злочина расте самом причом о њима.
„Детаљан опис убиства или самоубиства у медијима само утиче на раст истих“, рекла је Јерков.
Наиме, читањем и писањем, детаљисањем сваке трагедије потенцијалне убице добијају неку врсту „идеје“ и пробуде у себи оно најгоре, што их наведе да некада учине исто.
Она је истакла да је њихова улога да уколико им се јави неко коме је потребна помоћ учине све могуће да би тој особи помогли и да спрече трагедију. Уколико се особа сложи, запослени из Центра „Срце“ позваће надлежне службе које ће пружити помоћ.
„Уколико је нека особа угрожена, најбитније је да првенствено нађе место где може да се склони и буде безбедна“, рекла је Јерков.
Све више случајева убиства и самоубиства у Србији
Епидемија самоубиства и убистава шири се Србијом и све више људи су или жртве или починиоци. Не прође ни дан да у медијима не одјекне нека вест у којој је неко трагично настрадао, убијен је или је починио злочин.
Најприсутнији разлог који претходи језивом догађају јесте љубомора између садашњих или бивших партнера.
Хронологија ужаса
- Један такав догађај догодио се пре два дана у којем је Д.Б. (34) из Лозовика убио бившу супругу Ј.Б. (27), после чега је и себи одузео живот. Он је хицем у главу из ловачке пушке, коју је нелегално поседовао, убио бившу супругу, а затим пуцао себи у главу. Наводи се да је мотив љубомора.
- Такође, само један дан после, угледни бизнисмен Драган Кузмановић звани Домис хицем из пиштоља убио је супругу Драгану, а потом себи пуцао у главу. Трагедија се догодила наочиглед њиховог тринаестогодишњег сина Петра, који је у тренутку злочина спавао у соби са мајком, а злочин је, како се претпоставља такође учињен због љубоморе.
- Убиство и самоубиство у Страхињића Бана у којем је Горан Милановић упуцао Славицу Ракуљ још је један пример. Злочин се догодио у кафићу „Fracci“ у којој је Славица била запослена. Он је неко време уназад малтретирао несрећну жену јер није желела да остане у вези са њим, па Милановић није могао да се носи са тим.
- Постоји и недавни пример у којем је мушкарац претукао супругу на смрт, такође из љубоморе. Стеван Којић (29) из Јагодине у породичној кући убио је супругу Жаклину (26), док су трогодишња ћерка и једногодишњи син све то слушали у другој соби. Није могао да се носи са сумњом да дете које имају није његово, иако је ДНК анализом утврђено да јесте.
- Почетком године на радном месту у Дому здравља у Зубином Потоку Душанку Андрејевић убио је Немања Вићентијевић са којим је била у вези шест година. Неколико месеци пре трагедије Душанка је раскинула са Немањом, а он је наставио да јој прети порукама и непрестано је уходио.
- Нови Сад је такође потресло убиство у којем је Даријан Мушић убио своју девојку Владиславу Червенко задавши јој преко 50 удараца песницама и металном шипком након којих је преминула. Он је на саслушању рекао да га је Владислава варала са много момака, а да ју је он волео.
Уочити знаке на време
Граница у љубомори мора да постоји. Све преко ње је знак поремећаја. Веома је битно да се у право време уоче знаци који би могли да утичу да се љубав заврши кобно.
Неконтролисана и патолошка љубомора углавном је безразложна и потиче искључиво из карактера особе која константно испољава ову емоцију, а уколико се нешто не предузме или још горе, уколико се толерише, може довести до врло озбиљних проблема и екстремног насиља.
Погледајте и: