IMA LI CRNA GORA RAZLOGA ZA SLAVLJE? Ono za šta su se naši preci vekovima borili, oni su to bacili u vodu!
Pre deset godina Crna Gora je odlučila da se odvoji od Srbije.
Prošla je tačno decenija o kako su Crnogorci rekli "sudbonosno DA" i time se odvojili od Srbije. Nakon 88 godina ponovo su postali nezavisni.
ZBOG BEZBEDNOSNIH RAZLOGA: Crnogorska policija zabranila protest DF-a
Referendum o nezavisnosti Crne Gore održan je 21. maja 2006. godine, a na njemu se od ukupnog broja izašlih birača za otcepljene od Srbije odlučilo 55,5 odsto ljudi.
Referendumsko pitanje
Referendumsko pitanje je glasilo: "Želite li da Republika Crna Gora bude nezavisna država sa punim međunarodno-pravnim subjektivitetom?".
Ponuđeni odgovori su bili DA koji je propagirao "Blok za nezavisnu Crnu Goru" sa liderom Milom Đukanovićem i NE koji je propagirao "Blok za očuvanje Državne Zajednice Srbije i Crne Gore" sa liderom Predragom Bulatovićem.
Referendum sporan!
Referendum je bio sporan, jer nije bilo dozvoljeno državljanima Crne Gore, koji su imali prebivalište u Srbiji da glasaju. S druge strane dopušteno je državljanima Crne Gore, koji su imali prebivalište u bilo kojoj drugoj državi da glasaju.
Nakon 10 godina, šta se promenilo i koliko su naši susedi "procvetali" od otcepljenja? Prema rečima analitičara Branka Raduna Crna Gora, uprkos odvajanju koje je podržao i Zapad, ništa nisu postigli.
AMBASADA CRNE GORE: Prijem povodom obeležavanja Dana nezavisnosti
- Ja ne vidim da je Crna Gora napravila neki uspeh. Odvajanje od Srbije su podržali i sponzorisali mnoge zemlje. To nije bilo samo delo Mila Đukanovića i njegove političke elite, već je na neki način bilo uslovljeno i sa Zapada, ali Crna Gora nije imala neke koristi od toga. Šta više, možda je čak imala i štete - kaže Radun za Srbijudanas.com.
Ono što je suština, prema njegovim rečima, je da su jednu državu za koju su se vekovima borili ljudi iz Srbije i Crne Gore kako bismo zajedno živeli, oni su rasturili zbog nekog svog sitnog interesa.
- Preci njihovi i naši su se više vekova borili da to bude slobodna i zajednička država, a onda su oni to radi dužeg opstanka na vlasti, radi podrške Zapada i radi nekih svojih interesa, zapravo, bacili u vodu - objašnjava Radun.
Proslava
Ipak, slavlje svake godine je neminovno. Na Trgu nezavisnosti je postavljena velika bina za centralnu proslavu Dana nezavisnosti koja će biti održana u subotu, 21. maja, a glavna proslava na Cetinju pedviđena je, takođe, u subotu, kada će, pored ostalog, biti organizovan koncert Danijela Popovića.
Proslava do kraja maja
Ulice u svim crnogorskim gradovima okićene su velikim brojem državnih zastava. Najavljeno je da će proslava godišnjice referenduma o državnoj nezavisnosti u nekim gradovima trajati sve do kraja maja.
U Nikšiću, Podgorici i Baru organizovane su izložbe suvenira sa motivima iz Crne Gore, koje su izradili učenici osnovnih i srednjih škola, dok će u Podgorici biti otvorena Kuća fudbala, a povodom jubileja biće održana i takmičenja u raznim sportovima. Postavlja pitanje: imaju li uopšte šta da slave?
BBC SE PITA: Crna Gora poslednja država koja će ući u NATO?
- Kada su već ušli tu priču, moraju to nekako da potvrđuju, da ubede sami sebe da su bili u pravu da im je bolje nego da su ostali sa Srbijom - podvlači naš sagovornik.
Odluka o nezavisnosti
Mnogi Crnogorci koji žive i rade u Srbiji, pred referendum masovno su podnosili zahteve za dobijanje srpskog državljanstva.
Crnogorski parlament je 3. juna 2006. godine usvojio Odluku o nezavisnosti, čime je Crna Gora, posle 88 godina, ponovo postala samostalna država. Formalnom proglašenju nezavisnosti Crne Gore u Skupštini nisu prisustvovali poslanici Bloka za zajedničku državu, jer nisu priznavali rezultate referenduma.
MILO SE HVALI: Crna Gora je još daleko od evropskih standarda, ali smo bolji od svih komšija!
Odluku o nezavisnosti prisutni u sali propratili su dugotrajnim aplauzom. Blok za zajedničku državu odbio je da prihvati rezultat referenduma, navodeći da referendum nije bio fer i demokratski i da ne predstavlja pravi izraz volje građana Crne Gore.