(INFOGRAFIK) ZASTRAŠUJUĆE UPUTSTVO: Evo šta raditi u slučaju terorističkog napada
Britanske vlasti objavile su nedavno zastrašujuća nova uputstva i smernice kako bi se trebalo ponašati u slučaju terorističkog napada kakav se dogodio u Parizu.
Savetuje se da se u slučaju napada beži ili sakrije, kao i da se ne prave nikakvi nagli pokreti koji bi mogli biti shvaćeni kao pretnja, navodi se, između ostalog, u uputstvu koje je objavila Nacionalna kancelarija za borbu protiv terorizma Velike Britanije (NACTSO) posle napada u Parizu.
- Trebalo bi da bežite, ako je to moguće, a isto tako insistirajte i da i drugi pođu sa vama, sve stvari ostavite za sobom - navodi se u uputstvu. U slučaju da su putevi za bekstvo blokirani, sakrijte se iza "betonskih, ojačanih zidova".
- Ako ste van vidnog polja, to ne znači da ste bezbedni - meci mogu proći kroz drvo, metal, ciglu, i staklo - navodi se, između ostalog, u uputstvu NACTSO.
Iako su mnoge žrtve napada u muzičkoj dvorani Bataklan, u kojoj je tragično nastradalo 89 osoba, rekle da su preživele pretvarajući se da su mrtve, Zoran Dragišić s Fakulteta bezbednosti u Beogradu, isto kao i NACTSO, smatra da je bolja odluka "beži i sakrij se".
- Svakako je bolje bežati ukoliko postoji mogućnost za beg. Nikada ne znamo da li će napadači baciti bombu i trajno uništiti prostoriju ili pustiti neki bojni otrov. Zato treba dobro procenti svaki sledeći korak. Ne treba se junačiti niti pokušavati da se uradi bilo šta što se od vas ne očekuje. U trenucima kada reaguju bezbednosne snage, poput policije, vatrogasaca i hitne pomoći, treba se skloniti i ne smetati. U slučajevima kada medicinska pomoć ne stiže, ukažite pomoć povređenom, samo onoliko koliko znate. Zaustavite krvarenje ili izvadite jezik onome ko se guši, ali ne pokušavajte ništa što niste sigurni - objašnjava Dragišić za Alo i dodaje da nikako ne smemo provocirati teroriste i ulaziti s njima u sukob, već to treba da prepustimo vojnim specijalcima.
Prema Dragišiću, postoje i situacije u kojima čovek ne može ništa da učini, poput napada u autobusu.
- U slučaju terorističkog ataka u javnom prevozu, ne preostaje nam ništa nego da se sakrijemo ispod sedišta, sklupčamo i sačekamo da pucnjava prođe. Ukoliko putnik ili prolaznik na ulici primeti napuštenu torbu, kofer, odmah treba da prijavi nadležnima. Bilo bi jako dobro kada bi i naš MUP izdao jednu takvu brošuru u kojoj bi se našli neki osnovni principi kako da građani Srbije reaguju - kaže Dragišić i dodaje da se on zalaže za uvođenje predmeta bezbednosna kultura u osnovne škole, kako bi deca, a kasnije i odrasli, bili spremni pravilno da reaguju na opasnosti s kojima se u životu mogu susresti.