IPAK SE OKREĆE: Da li je svet u opasnosti od nove kubanske raketne krize?
Kubanska raketna kriza iz oktobra 1962. godine bila je trenutak kada se svet najviše približio Trećem svetskom ratu koji bi, da se dogodio, bio i nuklearni.
Bilo kakva mogućnost ponavljanja kubanske krize zaslužuje posebnu pažnju. Koliko god da takav rasplet događaja zvuči nestvarno, zbog urušavanja odnosa Moskve i Vašingtona postoji realna mogućnost da ruska oružja ponovo budu instalirana na Kubi.
Funkcioneri druge najjače političke stranke u Rusiji, Komunističke partije, predložili su predsedniku i Dumi ponovno razmeštanje ruskih projektila na Kubu i otvaranje ruske špijunske baze u Lurdesu, nedaleko od Havane, kako bi se na adekvatan način moglo odgovori na američke planove koji bi potencijlano mogli da ugroze Rusiju i njene saveznike.
OBAMA I PUTIN SU PROŠLOST: Od subote je OVO jedan od najmoćnijih ljudi na svetu!
Njihov predlog bio je reakcija na vest da Amerikanci uskoro nameravaju da razmeste višecevne raketne bacače HIMARS na jugoistoku Turske. Zbog svog relativno dugog dometa (oko 500 km) HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) sistem bi mogao da predstavlja pretnju državama članicama Organizacije ugovora o zajedničkoj bezbednosti, posebno Jermeniji u kojoj Rusi imaju svoje vojne baze.
Istorija se ponavlja
Izgleda da se u slučaju Kube istorija ponavlja ili je barem na dobrom putu da se ponavi. U aprilu 1962. godine, Amerikanci su postavili balističke rakete srednjeg dometa Jupiter u Turskoj. U oktobre iste godine SSSR je postavio 40 nuklearnih raketa na Kubu kao odgovor na američke rakete u Turskoj i Italiji i kako bi se zaštitila Kuba.
Usledilo je slavnih "13 dana u oktobru" tokom koji se čovečanstvo suočavalo s potencijalnim nuklearnim ratom, ali zahvaljujući trezvenosti i racionalnosti Džona Kenedija i Nikite Hruščova, prevladao je razum. Na kraju, ruske rakete su povučene s Kube, a američke iz Turske i Italije, a Amerikanci su dali garanciju da neće napasti Kubu.
Današnje vreme nosi mnogo sličnosti s opisanim događajem, ali i razlike.
Ova MAPA je dokaz da će Arktik biti sledeće veliko svetsko RATIŠTE!
Tokom 2014. de facto je izbio Drugi Hladni rat između SAD-a i Rusije. Obe države kao supersile žele da ostvare što veći uticaj nad što većim delom sveta - svaka na svoj način. Situacija u američko-kubanskim odnosima je ipak nešto drukčija. Dve države su uspostavile diplomatske odnose i započele proces normalizacije.
Poslednji čin poboljšanja odnosa bila je poseta predsednika Baraka Obame Kubi. Međutim, obe države su i dalje zapravo neprijatelji jer se njihovi interesi ne poklapaju već sudaraju.
Rakete u Turskoj
Amerikanci planiraju da razmeste sistem HIMARS u Turskoj da bi navodno Turcima pomogli u borbi protiv Islamske države u Siriji. Uz to, već mesecima se priča o mogućnosti da SAD postave THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) sistem na Korejsko poluostrvo kako bi zaštitili Južnu Koreju od Severne. THAAD sistem bi trebao da presreće severnokorejske balističke projektile.
KAD DEČIJA LOGIKA PREUZME: NATO optužuje Rusiju da je "prva počela"?!
Međutim, prava svrha HIMARS i THAAD sistema bi bila da vrše pritisak na Rusiju i njene saveznike kao što su Jermenija u Evropi i Kina u Aziji. I Severna Koreja je ruski saveznik pa je i to jedan od razloga zašto se Rusi žestoko protive dodatnoj militarizaciji Korejskog poluostrva. No, Rusi zajedno sa Kinezima su glasni protiv THAADA jer on predstavlja direktnu pretnju Rusiji i Kini.
Potpredsednik ruskog Saveta za međunarodne odnose Vladimir Djabarov odgovorio je komunističkim funkcionerima da je njihov predlog samo populistički potez, koji ne bi imao uticaj na rusku bezbednost. On smatra da je situacija s Kubom i SAD danas drugačija, jer su dve zemlje uspostavile diplomatske odnose.
Koja oružja bi Rusi mogli da postave na Kubu?
U igri je sistem Iskander, najbolji balistički sistem kratkog dometa na svetu. U poslednje vreme on je razmeštan po rubnim ruskim područjima, kao što su Kalinjingrad, kako bi se odgovorilo na provokacije NATO apkta, a od ovog proleća našao se i u Siriji. U stanju je da ispaljuje rakete s bojevim glavama, a zbog svog dometa od 500 do 1000 km Iskander-M u svom dometu drži dobar deo istočne i srednje Evrope i znatno je ojačao rusku vojnu poziciju u Siriji.
Ipak, najlogičnije oružje koje bi Rusi mogli da postave na Kubu je najnoviji ruski višecevni raketni bacač 9A52-4 Tornado. Taj sistem je najsličniji američkom HIMARS-u. Proizveden je 2007. godine, a ušao je u službu ruske vojske 2014.
Tornado raketni bacač nudi prednosti bržeg punjenja raketama i nema komplikovanu logistiku. Sposoban je za ispaljivanje svih postojećih tipova raketa bez posebne pripreme ili promena. Uz to, ima domet od oko 1000 km.
Hoće li Rusija na kraju postaviti rakete na Kubu?
To najviše zavisi o Amerikanaca. Ako oni postave svoje raketne štitove i sisteme u Turskoj, istočnoj Evropi i Aziji, Rusi će biti primorani da odgovore. Ako se to ne dogodi, zasigurno neće.