ZBOG OVOGA JE ZAPAD ZANEMEO: Upoznajte taktiku koja je Rusima vratila Krim bez ijednog ispaljenog metka
Rusija je ostvarila sve svoje političke ciljeve na Krimu a da nije ispalila niti jedan metak. Svet je bio zapanjen kako su nevojnim instrumentima Rusi ostvarili veliku pobedu.
Iznenađenje je bilo tim veće što je većina sveta pretpostavljala da će ruska vojska upotrebiti silu da zaštiti svoje stanovništvu od pučista u Kijevu, kao što je to činila u čečenskim ratovima ili tokom sukoba u Gruziji 2008. Ali, Krim je pokazao da se i Rusija vešto poslužila konceptom hibridnog ratovanja.
Hibridno ratovanje je koncept koji opisuje vojni-operacijski pristup prvi put korišćen 2007. kada je američki marinac Frenk Hofman uneo u operacionalizaciju američke vojske metode za koje je smatrao da odgovaraju ratovanju u poslehladnoratovskom razdoblju.
RUSKA GARDA DOBIJA NOVO ORUŽJE: Ova automatska puška biće njihovo osnova za borbu (VIDEO)
Rat postaje hibridan kada se koordinirano koriste različiti vidovi ratovanja, i vojni (korišćenje oružane snage) i nevojni (iregularne taktike, neredi, protesti i sl).
Hibridno ratovanje u svojoj biti ima dva osnovna taktička cilja - skraćivanje ili produživanje ratnog delovanja.
Na Krimu je Rusija koristila pristup što kraćeg sukoba do te mere da je se on završio i pre nego što je došlo do velikih neprijateljstava. Za uspeh ovakvog pristupa potreban je element iznenađenja, tempo i jaka informacija, a zbog toga je skraćivanje rata izuzetno teško postići.
TERORISTI KRENULI NA RUSIJU: Planirali da raznesu autobus pun ljudi, policija na nogama!
Oblici hibridnog ratovanja imaju različite metode i ciljeve. Ponekad se radi o psihološkom i moralnom učinku koji lomi protivnikovu volju, a ponekad je važnije "osvajanja srca i uma" ljudi, zbog čega je važno poznavanje lokalne kulture i istorije.
Na Krimu je Rusija imala veliku stratešku prednost, jer su građani bili velikim delom proruski orijentisani, pošto su se već i izjašnjavali kao Rusi.
Pojam hibridnog ratovanja u Rusiji se ne koristi, jer se smatra da je to zapadni pežorativni odnos prema ruskim vojnim strategijama.
Deo ruske političke kulture oduvek je bio identitet velike sile, a rusko vođstvo i ruski narod su uvek svoju zemlju doživljavali kao takvu. Međutim, vojna moć Rusije je samo jedan deo njene veličine, a hibridno ratovanje je postalo moderan oblik taktičkog zaobilaženja velikih, skupih i pogubnih ratnih sukoba.