Iran: SAD ne mogu podržavati teroriste u Siriji a da se bore protiv njih u Iraku
Situacija u Iraku naizgled je dovela dva dugogodišnja neprijatelja, SAD i Iran, na istu geopolitičku stranu jer aktuelna vlast u Bagdadu, pod premijerom Nurijem al Malikijem, saveznik je i Vašingtona i Teherana. No, “iste pozicije” su samo prividne, jer Teheran i Vašington imaju poprilično drugačije ideje za Bagdad, gde obe zemlje žele da ojačaju svoj utjicaj.
Stajališta Irana i SAD su zapravo sasvim razumljiva. Sa druge strane, izvor kontradikcija je premijer Maliki, kojem ovakva situacija nalaže da će na kraju morati konačno da odabere svog saveznika. Drugim rečima, sedenju na dve stolice je došao kraj. Maliki se ponadao kako će SAD odmah poslati pomoć samo ako to javno zatraži (što je i učinio) ali od pomoći za sada nema ništa. Iz Vašingtona su mu poručili da će mu pomoći samo ako se okrene njima, tj. ako bude izvršavao ono što mu kažu, a to se trenutno odnosi na listu američkih zahteva o političkim promenama u strukturi vlasti.
Malikiju se, očigledno, takva trampa nimalo ne dopada. I, hoće li se sada okrenuti Iranu? Hoće li zatražiti pomoć na isti način na koji je tražio pomoć i od Vašingtona? Verovatno ne. Maliki nije od juče. On je svestan da Amerika tako nešto nikada neće dopustiti.
Što se pak tiče Irana, ovo je za njih takođe delikatna situacija, koja je još jednom naglasila da postoje dve struje u toj zemlji. Ljudi oko predsednika Rohanija bi možda i bili spremni na neke oblike zajedničkog delovanja sa SAD, mada to nikada ne bi javno priznali. Međutim, postoji i druga struja koja se apsolutno protivi takvom razvoju događaja. Jedan od predstavnika ove druge struje je utcajni zamenik ministra spoljnih poslova, Husein Amir Abdolahani, koje je u izjavi za iransku novinsku agenciju rekao da: "Obamine poslednje izjave pokazuju kako Bela kuća nije ozbiljna po pitanju borbe protiv terorizma u Iraku i regiji". Pritom se osvrnuo na Obamino odbijanje da pokrene vazdušne napada protiv ISIL terorista.
"Ovo odlaganje napada na ISIL jača sumnje o pravim američkim ciljevima u Iraku", rekao je Abdolahani. I zaista, da su Sjedinjene Države krenule svom silom na ISIL ofanzivu, moglo bi barem da spekulišemo kako SAD kroje svoje stajalište "od slučaja do slučaja", kada je reč o borbi protiv terorizma, no ovo oklevanje se zaista može protumačiti i na način prema kome SAD gledaju na ISIL kao potencijalnog “saveznika” za krojenje geopolitičkih ishoda na Bliskom istoku, te zbog toga ne žele da napadaju ovu grupu, zaključuje Advans.
Drugi visoki iranski funkcioner, Hamid Abutalebi, koji radi u kancelariji predsednika Rohanija, takođe je kritikovao Obamin stav prema Iraku. "Sjedinjene Države ne mogu voditi kontradiktornu politiku prema Bliskom istoku, podupirati rat u Siriji i mir u Iraku, tj. biti na strani terorista u Siriji i biti protiv njih u Iraku", istakao je Abutalebi.