Иран: САД не могу подржавати терористе у Сирији а да се боре против њих у Ираку
Ситуација у Ираку наизглед је довела два дугогодишња непријатеља, САД и Иран, на исту геополитичку страну јер актуелна власт у Багдаду, под премијером Нуријем ал Маликијем, савезник је и Вашингтона и Техерана. Но, “исте позиције” су само привидне, јер Техеран и Вашингтон имају поприлично другачије идеје за Багдад, где обе земље желе да ојачају свој утјицај.
Стајалишта Ирана и САД су заправо сасвим разумљива. Са друге стране, извор контрадикција је премијер Малики, којем оваква ситуација налаже да ће на крају морати коначно да одабере свог савезника. Другим речима, седењу на две столице је дошао крај. Малики се понадао како ће САД одмах послати помоћ само ако то јавно затражи (што је и учинио) али од помоћи за сада нема ништа. Из Вашингтона су му поручили да ће му помоћи само ако се окрене њима, тј. ако буде извршавао оно што му кажу, а то се тренутно односи на листу америчких захтева о политичким променама у структури власти.
Маликију се, очигледно, таква трампа нимало не допада. И, хоће ли се сада окренути Ирану? Хоће ли затражити помоћ на исти начин на који је тражио помоћ и од Вашингтона? Вероватно не. Малики није од јуче. Он је свестан да Америка тако нешто никада неће допустити.
Што се пак тиче Ирана, ово је за њих такође деликатна ситуација, која је још једном нагласила да постоје две струје у тој земљи. Људи око председника Роханија би можда и били спремни на неке облике заједничког деловања са САД, мада то никада не би јавно признали. Међутим, постоји и друга струја која се апсолутно противи таквом развоју догађаја. Један од представника ове друге струје је утцајни заменик министра спољних послова, Хусеин Амир Абдолахани, које је у изјави за иранску новинску агенцију рекао да: "Обамине последње изјаве показују како Бела кућа није озбиљна по питању борбе против тероризма у Ираку и регији". Притом се осврнуо на Обамино одбијање да покрене ваздушне напада против ИСИЛ терориста.
"Ово одлагање напада на ИСИЛ јача сумње о правим америчким циљевима у Ираку", рекао је Абдолахани. И заиста, да су Сједињене Државе кренуле свом силом на ИСИЛ офанзиву, могло би барем да спекулишемо како САД кроје своје стајалиште "од случаја до случаја", када је реч о борби против тероризма, но ово оклевање се заиста може протумачити и на начин према коме САД гледају на ИСИЛ као потенцијалног “савезника” за кројење геополитичких исхода на Блиском истоку, те због тога не желе да нападају ову групу, закључује Адванс.
Други високи ирански функционер, Хамид Абуталеби, који ради у канцеларији председника Роханија, такође је критиковао Обамин став према Ираку. "Сједињене Државе не могу водити контрадикторну политику према Блиском истоку, подупирати рат у Сирији и мир у Ираку, тј. бити на страни терориста у Сирији и бити против њих у Ираку", истакао је Абуталеби.