Irski vodeni španijel: Najstarijia i najmarkantnija rasa španijela
Irski vodeni španijel nastao je u 19. veku. Neki smatraju da je dobijen ukrštanjem pudle i irskog setera.
Irski vodeni španijel je veseo, poslušan i inteligentan, odličan pas za vodu, posebno dobro prilagođen za lov na divlje patke po močvarama i jezerima.
Telo mu je snažno i proporcionalno. Irski vodeni španijel ima glavu pravilne veličine, sa kupolastom lobanjom, ukrašenom kovrdžavom punđom, a završava se dugačkom, snažnom i četvrtastom njuškom. Dobro razvijen nos je tamno jetreno braon boje, piše "Životinje.rs". Oči su sitne, svetlo ili tamno smeđe, sjajne i žive. Uši su duge, kovrdžave, u obliku lista i viseće, pripijene uz obraze. Šape su okrugle i velike. Donji deo prstiju i prostor između njih pokriven je dlakom.
Rep je kratak i prav, debeo u osnovi i postepeno se stanjuje prema vrhu. Pokrovna dlaka formira krupne, guste kovrdže, koje su kudrave, ali nisu vunaste. One prekrivaju celo telo, osim lica i repa. Dlaka mora biti masna. Pokrovna dlaka je tamne jetreno braon boje, sa nežnom ljubičastom nijansom.
Ovo je aktivna, atletska, radoznala rasa kojoj je potrebno dosta mentalne i fizičke vežbe kako ne bi došlo do frustracije ili dosade. Sat slobodnog trčanja ili svakodnevne aktivne igre je neophodno kako bi se zadovoljile njihove potrebe. Vežbe poslušnosti takođe mogu biti od pomoći kao mentalni izazovi u kojima će uživati. Njihova kovrdžava dlaka zahteva četkanje i češljanje dva do tri puta nedeljno, kao i šišanje svakih nekoliko meseci. Kao i svim psima, periodično im opada dlaka, mada će se dlaka pre ućebati sa drugom dlakom, nego što će pasti. Redovno četkanje može da predupredi ovu pojavu.
Irski vodeni španijel spada u jednu od najstarijih i najmarkantnijih rasa španijela. Ovi psi podsećaju na pse koji se mogu naći u spisima starim preko hiljadu godina. U to vreme su se pominjali pod nazivom šanon španijeli, španijeli pacovskog, španijeli repa nalik na bič, kao i irski vodeni španijeli. Sledeće pominjanje irskih vodenih španijela se može naći 1600. godine.
U otprilike isto vreme, kralj Francuske je, kako se priča, bio viđen sa irskim vodenim španijelima. Da li je rasa u jednom trenutku imala brojne varijetete ili je imala neke svoje pretke u brojnim sličnim rasama, stvar je nagađanja. Ono u čemu postoji sloga je da je nekoliko sličnih španijela postojalo u Irskoj: severnoirski španijel, južnoirski španijel i tvid španijel.
Južnoirski španijel, takođe nazivan Mek Kartijeva rasa se smatra glavnim pretkom današnih pasa. Rasa je prvi put nastupila na izložbi pasa u kasnom 19. veku, kako u Britaniji, tako i u Americi. Godine 1875. irski vodeni španijel je bio uvršćen u trećeg najpopularnijeg sportskog psa. Uprkos šarmantnom izgledu i sposobnosti da love u vodi, irski vodeni španijeli su izgubili popularnost i sada se tek retko mogu videti na izložbama pasa, ili u ulozi kućnih ljubimaca.
• Porodica: Cunjavci i aporteri
• Zemlja porekla: Irska
• Godina porekla: 1800.
• Prosečna veličina mužjaka: visina: 53-60 cm, težina: 25-29 kg
• Prosečna veličina ženke: visina: 51-58 cm, težina: 20-26 kg
• Drugi naziv: Bog dog
• Životni vek: 10 – 12 godina
Pogledajte i: Akita - najpoznatija japanska pasmina
Američki vodeni španijel: Kovrdžavi cunjavac
Apencelerski pastirski pas: Mali dostavljač