OVAJ GRAD U REGIONU VREDI POSETITI: Odete u kupovinu, platite i HOTEL, a uštedite!
60 proizvoda iz osnovne potrošačke korpe jeftinije je ovde.
Isplativije je u kupovinu otići u Sofiju, čak i uz uračunate troškove goriva, putarine, noćenja i večere u hotelu sa 3 zvezdice, nego iste proizvode kupiti u Nišu gde je potrošačka korpa 10 % skuplja, rezultat je istraživanja urađenog kroz projekat "Balkanski potrošački most".
Boban Stojanović, predsednik "Društva ekonomista Srbije" koje je sa Ekonomskim fakultetom u Nišu i Društvom za zaštitu potrošača "Forum" radilo ovo istraživanje, kaže da je razlog za ovu situaciju to što u Srbiji "dominiraju oligopoli i monopoli".
Razlog tome je što su na tržište Sofije poslednjih godina dolazile nove kompanije, dok se u Nišu njihov broj smanjivao. Potrošači se najbolje štite razvijanjem konkurencije, toga u Srbiji nema - kaže Stojanović.
Istraživanjem koje je rađeno od 2013. do 2015. godine, i čiji su zaključci provereni upoređivanjem sa situacijom ove godine, utvrđeno je da je potrošačka korpa sa 60 artikala u Sofiji jeftinija za 10 % od identičnih proizvoda u Nišu. Razlike u cenama od proizvoda do proizvoda kreću se od 8 do 15 odsto.
PLANIRATE PUTOVANJE? Turistički autobusi od danas polaze sa NOVE lokacije
KAKAV DEČJI DODATAK, ZASLUŽILE SU PLATE: Majkama za treće dete stižu prve zarade već na leto?
Najveća razlika uočava se na kilogramu brašna marke koji u Sofiji košta 28 dinara, a u Nišu 37 dinara. Za litar maslinovog ulja u Sofiji treba izdvojiti 520 dinara, a u Nišu ga morate platiti čak 700 dinara. Kilogram piletine, na primer, u Sofiji košta 120, a u Nišu 200 dinara.
Bilo je i nekoliko proizvoda koji su jeftiniji u Nišu, ali kad uzmemo u obzir celu potrošačku korpu, isplativije je kupovati u Sofiji. Ako tamo kupite i gorivo koje je 10 do 15 odsto jeftinije nego u Srbiji, a uz to je i kvalitetnije i možete preći više kilometara, zaista štedite - kaže Stojanović.
Ušteda kupovinom u Bugarskoj može biti dodatno veća ako se na granici traži povraćaj PDV-a na proizvode kupljene van Srbije.
Za proizvode iznad određene vrednosti, zavisno od vrste i prodajnog mesta, potražite potvrdu i pri ponovnom ulasku u Bugarsku tražite i dobijete povraćaj PDV-a - objašnjava Stojanović za Južne vesti.