ISPOVEST MODNE IKONE: Moju majku je iz čeljusti smrti spasio Jozef Mengele!
Modna ikona Dijana fon Furstenberg je napisala knjigu u kojoj je sa čitaocima podelila potresnu priču o svojoj majci koja je bila zatvorenica nemačkog koncentracionog logora, a koju je od sigurne smrti, igrom sudbine spasio niko drugi no ozloglašeni Jozef Mengele.
Kako navodi Dijana, njena tetka Džulijet joj je poklonila sliku na kojoj se nalazi elegantna žena sa malom devojčicom na železničkoj stanici. Slika je iz jednog magazina, objavljena 1952. godine, a ta žena je zapravo njena majka, sa Dijanom koja je tada imala 5 godina.
"Stalno proučavam sliku moje majke i mene iz te 1952. godine i uvek ponovo shvatam kako se iz te fotografije ni po čemu ne može naslutiti šta je moja majka preživela samo nekoliko godina ranije. Niko ne bi mogao da pogodi da se ona tada nalazila na jednoj drugoj železničkoj stanici gde je čekala voz koji je odveo na slobodu nakon povratka iz nacističkog logora smrti u kojem je provela punih trinaest meseci," počinje priču Dajana fon Furstenberg čiju su majku Lili Namijas, zbog toga što je radila za belgijski pokret otpora, kao dvadesetogodišnjakinju 1944. godine uhapsili SS-ovci.
"Ubacili su je u kamion kojim je prebačena u zatvor u flandrijskom Malinesu. Nakon što su istražioci otkrili da je Jevrejka, poslali su je u Aušvic gde je dobila zatvorenički broj 5199. Na putovanju prema logoru smrti za nju i ostale zatvorenice nije bilo ni hrane, ni vode, ni toaleta. Četiri dana su te žene putovale u stočnom vagonu. Tešile su se međusobno, a moja majka je mislila da to putovanje neće preživeti," priča Dajana i nastavlja: "Nakon dolaska u logor žene i decu odvojili su od ostalih i uputili ih prema dugačkim niskim zgradama. Jedna po jedna morale su da istupe iz reda i stanu pred zapovednike logora koji su ih razvrstavali u dve grupe. Žena koja je stajala ispred moje majke bila je upućena u levu grupu, a moja majka je automatski pratila. Tada je zaustavio oficir u beloj uniformi. Pokretom ruke pokazao joj je da ode nadesno. To je bio Jozef Mengele, ozloglašeni lekar koji je ubio i osakatio mnoge zatvorenike tokom svojih monstruoznih eksperimenata. Ali mojoj majci je spasio život jer je grupa žena svrstanih u levu grupu nakon toga otišla direktno u plinsku komoru," priča Dajana.
Njena majka je nakon toga čvrsto odlučila da će pokušati da preživi sve grozote koncentracionog logora. Bila je jača od svega. Radila je u fabrici oružja nedaleko od logora, svesna da će je držati na životu sve dok može da stoji na nogama i da radi, prenosi Jutarnji.hr
"Bila je sama kost i koža. Kako nikada nije mnogo jela, uspevala je da izdrži i preživi uz najmanje količine hrane i malo vode. Setim je se kad god sam lenja da izađem napolje zbog toga što je previše hladno. U takvim trenucima zamišljam svoju majku kako maršira iz Aušvica sa ostalih 60.000 ljudi zimi 1945. godine, samo devet dana pre nego što su sovjetski vojnici oslobodili logor. SS-ovci su tada nemilosrdno pobili mnoge zatvorenike, a ostale su uputili da marširaju kroz sneg do železničkih stanica odakle su ih vozovi prevozili u druge logore u unutrašnjosti Nemačke. Moja majka je poslata u Nojštat-Gleve. Na maršu smrti umrlo je 15.000 zatvorenika. Moja majka je preživela."
"Postala je jedna od 1244 preživelih belgijskih Jevreja. Preživela je zahvaljujući svom duhu, zahvaljujući svojoj volji za životom. Jaka volja i nesalomljiv duh bili su njena obrana od zla što je doživela," govori Dajana koja se priseća kako kao devojčica nije znala zbog čega njena majka na levoj ruci ima tetoviran broj. Mislila je, kaže, da je to ukras, pa je i sama želela da ima takvu tetovažu.
"Zahvaljujući mojoj majci, ja sam shvatila da se u životu ničega ne smemo bojati, da nema te strahote jače od nas samih. Ponosna sam na nju," zaključuje Dajana u svojoj knjizi.
Pročitajte i:
75 godina od početka Drugog svetskog rata
Uništena bomba iz Drugog svetskog rata pronađena u Nemačkoj