ИСПОВЕСТ МОДНЕ ИКОНЕ: Моју мајку је из чељусти смрти спасио Јозеф Менгеле!
Модна икона Дијана фон Фурстенберг је написала књигу у којој је са читаоцима поделила потресну причу о својој мајци која је била затвореница немачког концентрационог логора, а коју је од сигурне смрти, игром судбине спасио нико други но озлоглашени Јозеф Менгеле.
Како наводи Дијана, њена тетка Џулијет јој је поклонила слику на којој се налази елегантна жена са малом девојчицом на железничкој станици. Слика је из једног магазина, објављена 1952. године, а та жена је заправо њена мајка, са Дијаном која је тада имала 5 година.
"Стално проучавам слику моје мајке и мене из те 1952. године и увек поново схватам како се из те фотографије ни по чему не може наслутити шта је моја мајка преживела само неколико година раније. Нико не би могао да погоди да се она тада налазила на једној другој железничкој станици где је чекала воз који је одвео на слободу након повратка из нацистичког логора смрти у којем је провела пуних тринаест месеци," почиње причу Дајана фон Фурстенберг чију су мајку Лили Намијас, због тога што је радила за белгијски покрет отпора, као двадесетогодишњакињу 1944. године ухапсили SS-ovci.
"Убацили су је у камион којим је пребачена у затвор у фландријском Малинесу. Након што су истражиоци открили да је Јеврејка, послали су је у Аушвиц где је добила затворенички број 5199. На путовању према логору смрти за њу и остале затворенице није било ни хране, ни воде, ни тоалета. Четири дана су те жене путовале у сточном вагону. Тешиле су се међусобно, а моја мајка је мислила да то путовање неће преживети," прича Дајана и наставља: "Након доласка у логор жене и децу одвојили су од осталих и упутили их према дугачким ниским зградама. Једна по једна морале су да иступе из реда и стану пред заповеднике логора који су их разврставали у две групе. Жена која је стајала испред моје мајке била је упућена у леву групу, а моја мајка је аутоматски пратила. Тада је зауставио официр у белој униформи. Покретом руке показао јој је да оде надесно. То је био Јозеф Менгеле, озлоглашени лекар који је убио и осакатио многе затворенике током својих монструозних експеримената. Али мојој мајци је спасио живот јер је група жена сврстаних у леву групу након тога отишла директно у плинску комору," прича Дајана.
Њена мајка је након тога чврсто одлучила да ће покушати да преживи све грозоте концентрационог логора. Била је јача од свега. Радила је у фабрици оружја недалеко од логора, свесна да ће је држати на животу све док може да стоји на ногама и да ради, преноси Јутарњи.хр
"Била је сама кост и кожа. Како никада није много јела, успевала је да издржи и преживи уз најмање количине хране и мало воде. Сетим је се кад год сам лења да изађем напоље због тога што је превише хладно. У таквим тренуцима замишљам своју мајку како маршира из Аушвица са осталих 60.000 људи зими 1945. године, само девет дана пре него што су совјетски војници ослободили логор. SS-ovci су тада немилосрдно побили многе затворенике, а остале су упутили да марширају кроз снег до железничких станица одакле су их возови превозили у друге логоре у унутрашњости Немачке. Моја мајка је послата у Нојштат-Глеве. На маршу смрти умрло је 15.000 затвореника. Моја мајка је преживела."
"Постала је једна од 1244 преживелих белгијских Јевреја. Преживела је захваљујући свом духу, захваљујући својој вољи за животом. Јака воља и несаломљив дух били су њена обрана од зла што је доживела," говори Дајана која се присећа како као девојчица није знала због чега њена мајка на левој руци има тетовиран број. Мислила је, каже, да је то украс, па је и сама желела да има такву тетоважу.
"Захваљујући мојој мајци, ја сам схватила да се у животу ничега не смемо бојати, да нема те страхоте јаче од нас самих. Поносна сам на њу," закључује Дајана у својој књизи.
Прочитајте и:
75 година од почетка Другог светског рата
Уништена бомба из Другог светског рата пронађена у Немачкој