Ispovest silovane devojčice u Iraku: Siluju i ubijaju u ime islama!
Petnaestogodišnja devojčica je otkrila kako je pobegla vojnicima ISIS-a tako što je drogirala i upucala dva muža koji su je kupili kao roba.
Tinejdžerka, koja je ostala anonimna kako bi zaštitila svoju porodicu, bila je jedna od stotinu žena iz plemena Jazidi, koju su džihadisti kidnapovali nakon što su pregazili njihove domove na iračkoj planini Sindžar. Žene i devojke su prodavane u zajednice ISIS-a, gde su prema navodima preživelih mnoge silovani. Zarobljenici kažu da je tu bilo i devojčica od 5 godina. Sada je jedna od preživelih progovorila za novinsku agenciju Associated Press iz svoje domovine u Iraku, gde se vratila da živi sa onim što je ostalo od njene porodice u improvizovanom skloništu pored puta. Ljuljajući se napred-nazad, nakon što su njeni rođaci napustili sobu, započela je zapanjujuću priču o tome kako se okuražila protiv otmičara – koji i dalje drže dve njene sestre.
Njen otac, kao i braća i drugi rođaci, nestali su bez traga i glasa. Prvo su, rekla je, nju i druge devojke odveli u obližnji grad Tal Afar, gde se nalazila u zatvoru Badoš dok nisu počeli vazdušni napadi SAD. Vojnici su tada odveli nju i mnoge druge devojke u grad Mosul, najveće utvrđenje ISIS-a u Iraku, pre nego što će ih premestiti ponovo u kuću u sirijskom vojnom garnizonu Raka.
"Odveli su devojke u Siriju da ih prodaju“, rekla je pogrbivši se. "Prodana sam u Siriju. Bila sam sa moje dve sestre oko 5 dana, a onda je jedna od mojih sestara prodana i odvedena natrag u Mosul, a ja sam ostala u Siriji“.
U Raki, rekla je, bila je udata za Palestinca – kojeg je upucala nakon što je nabavila pištolj od njegove saosećajne služavke. Pobegla je, ali nije imala gde da beži. Zato je otišla na jedino mesto kojeg je mogla da se seti – u kuću gde su je prvobitno držali sa drugim devojkama u Raki. Vojnici je nisu prepoznali, ali su je prodali ponovo za 1.000 dolara saudijskom borcu, rekla je ona. Dodala je: "Rekao mi je promeniću tvoje ime u Abir, tako da te majka ne prepozna. Postaćeš džihadistkinja a onda ću te oženiti“. Odbila sam da to budem i zato sam pobegla".
Rekla je da je pobegla tako što je sipala smrvljenu drogu u čaj koji je poslužila Saudijcu i njegovim saučesnicima, od koje su oni zaspali – zahvaljujući čemu je uspela da pobegne iz kuće. Ovaj put je imala više sreće i naletela je na čoveka koji ju je odvezao u Tursku da nađe svog brata. Kada je stigla, njen brat je pozajmio 2.000 dolara od prijatelja da plati šverceru da ih oboje odvede u severni Irak. Završili su u malom seocetu pored puta, tik pored kurdskog grada Dahuk, gde odsedaju mnoge druge porodice Jazida. Devojka je jedna od stotinu Jazidi žena i devojaka koje su zarobljene kada je pregažena planina Sindžar u avgustu.
Nevolja drevne religijske sekte, čiji članovi se smatraju obožavaocima đavola od strane vojnika, izazvala je međunarodno negodovanje i bila je prekretnica u napadu Zapada na ISIS. Proizvela je lanac humanitarne pomoći iz vazduha od strane Velike Britanije i SAD koji su samo par nedelja kasnije započeli sa vazdušnim napadima. Druge otete Jazidi žrtve koje su pričale za Associated Press rekle su da im vojnici nisu davali dovoljno hrane, vode, a čak im nisu dozvoljavali ni da sednu.
Svi su prijavili da su videli na desetine drugih Jazidi žena i dece od jedva 5 godina u zarobljeništvu i svi kažu da imaju rođake koji se i dalje vode kao nestali. Amiša Ali (19), odustala je od svog prava na anonimnost pričajući o svojoj užasavajućoj sudbini. Bila je trudna u šestom mesecu kada su je odvukli sa Sindžara, gde je kao poslednji prizor videla svog muža kako leži na zemlji pre nego što će ga upucati. Ona i druge žene su odvedene u kuću punu boraca Islamske države u Mosulu i udali su ih za svakog od njih.
"Svaki je uzeo po jednu od nas za sebe“, rekla je ona.
Ona, za razliku od drugih žena, nije bila silovana, verovatno zato što je bila trudna. Nakon par nedelja pobegla je tako što je izašla kroz prozor od kupatila noću, bežeći u obližnju kurdsku teritoriju uz pomoć dobrog Samarićanina koji ju je ugledao na ulicama Mosula. Ona je rekla da je pokušala da ubedi ostale žene da pobegnu sa njom, ali da su bile previše uplašene.
"Zato što su bile previše uplašene, ostale su tamo i ja sada ne znam ništa o njima“, rekla je ona. Ona je sada sa svojim ocem i preživelom sestrom u nedovršenoj zgradi u gradu Šarija, gde živi oko 5.000 Jazidi pobunjenika.
"Ubijanje nije bila najteža stvar za mene“, rekla je. „Iako su naterali mog muža, zeta i svekra da legnu na zemlju kako bi bili streljani“.
"Bilo je bolno – ali udavanje (za vojnika) mi je bilo najgore. To mi je bilo najteže“.
Ove nedelje, jedina iračka Jazidi članica parlamenta nagrađena je za pomaganje svom narodu, uključujući 30.000 koji su bili zarobljeni u planinama u avgustu. Vijan Dakil je slomila nogu u helikopterskoj nesreći dok je lično dostavljala pomoć Jazidima na planini Sindžar.
"Mi smo miran narod, ali naše muškarce masakriraju, a žene i devojke muče, siluju i uzimaju za robove“, rekla je. "Svet mora postati svestan da još uvek postoje ljudi koji žele da vladaju uz pomoć zakona iz Mračnog doba, forsirajući nas da promenimo religiju ili da umremo“.
Pročitajte i:
Dramatična ispovest: Od učiteljice do džihadistkinje IS!