ISTINITA PRIČA IZA FILMA KOJI JE OSVOJIO OSKARA: Novinarski tim otkrio NAJMRAČNIJU tajnu crkve
Film koji je ove godine ovenčan Oskarom, "Spotlight", zasnovan je na istinitoj priči o hrabrim novinarima lista Boston Globe, koji su u jednoj od najizazovnijih novinarskih misija ikada, 2002. godine otkrili pedofiliju u katoličkim, crkvenim krugovima.
Oni su u nizu članaka dokazali da je nekoliko desetina sveštenika godinama zlostavljalo maloletnike. Tim od petoro, koji je nagrađen najvećom novinarskom nagradom, Pulicerom, otkrio je strašnu činjenicu: Crkva je sveštenike za koje je znala da su zlostavljali maloletnike sistematski premeštala u druge eparhije, i dopuštala im da nastave sa verskom misijom.
Ova istraga je pokrenula lavinu, jer se inicijalno pisalo o 5 sveštenika, ali su mnoge žrtve skupile hrabrost da se jave, i pokrenu tužbe protiv mnogih drugih verskih lica.
Novinari ovog lista napisali su, pored udarnih članaka, preko 600 dodatnih priča, koje su se odnosile često na sama svedočenja žrtava u individualnim slučajevima.
Otkrilo se da se decenijama broj žrtava peo, na hiljade, i to ne samo u SAD, već i Irskoj, Kanadi. Samo povodom ovih članaka, šest sveštenika je osuđeno na zatvorske kazne.
U prvom članku pisali su čak da je sveštenik Džon Geogan zlostavljao decenijama, preko 130 maloletnika, ali i da je kardinal Bernard F. Lou znao za Geoganovu sklonost, i dopustio da on i dalje radi u crkvi. Krajem 2002. godine dao je ostavku na ovo mesto, izvinio se svim žrtvama i molio ih za oproštaj.
Najmlađa žrtva je, tvrdi tim "Spotlighta" imala 4 godine.
Članke su potpisali Met Kerol, Saša Fajfer, Majkl Rezendes, kao i urednik Volter Robinson, mada je istraživanje pokrenuto kada je iz Majamija stigao novi glavni urednik, Marti Barton, koji je čitao kolumnu o ovoj temi, koja se završila rečenicom "Verovatno nikada nećemo saznati pravu istinu o ovim slučajevima, jer su ta, crkvena dokumenta zapečaćena".
To je bilo dovoljno da se pokrene priča koja je razotkrila kako Crkva organizovano skriva dokaze o pedofiliji u svojim redovima, kako bi sačuvala ugled.
Već sledeće godine, tim novinara iz Boston Globe dobio je Pulicera, a 2015. godine i filmski omaž.