IT kompanije da više sarađuju protiv terorizma
LONDON - Na Zapadu se sve više zahuktava debata o tome da li su društvene mreže - Tviter, Fejsbuk i Votsap, postale ključni deo propagandog rata ekstremista Islamske države i regrutovanja novih članova.
Stručnjaci upozoravaju da ekstremisti žele da profitiraju i izvuku maksimalnu dobit od slobode izražavanja u zapadnom svetu. Britanska obaveštajna agencija GC HQ upozorila je da su upravo pomenute društvene mreže postale "kontrolne i komandne mreže izbora ID".
Novi šef agencije Robert Hanigan optužio je tehnološke gigante iz Silikonske doline da ignorišu "nenamernu" ulogu koju imaju u terorizmu i pozvao ih na bolju saradnju sa obaveštajnim službama širom sveta kako bi se presreli sadržaji sa porukama ekstremista. Kao primer je naveo "sofisticiranu" sposobnost IS da pošalje na desetine hiljade tvitova kao što je bio slučaj tokom napada na Mosul i da izbegne "spam" kontrolu.
Hanigan je rekao da razume zašto internet firme imaju "nelagodan" odnos sa vladama i nastoje da budu samo "neutralni provodnici podataka i ostanu izvan politike", ali upozorava da se među podacima ne nalaze samo materijali nasilnog ekstremizma ili dečje pornografije, već i materijal koji "potpomaže kriminal i terorizam".
On je, stoga, zatražio da obaveštajnim agentima bude olakšano nadgledanje protoka informacija na internetu i ukazao da "korisnici ne žele da njihove društvene mreže budu iskorišćene za pomaganje ubistva ili zlostavljanja dece".
"GC HQ i njene sestrinske agencije - MI5 i Tajna obaveštajna služba, ne mogu da se bore sa ovim izazovima bez veće podrške privatnog sektora, uključujući i najveće američke tehnološke kompanije koje dominiraju internetom", naglasio je Hanigan u obraćanju javnosti, prvi dan po stupanju na dužnost.
Zbog ovog stava je reagovala i direktorka grupe za zaštitu ljudskih prava "Big Brader voč" Ema Kar koja je ocenila da je "potpuno pogrešno da se tvrdi da internet kompanije ne pružaju saradnju u istragama".
"Vlade i agencije nikako ne uspevaju da dostave dokaze da internet kompanije ometaju istrage", rekla je Kar.
Šef GC HQ je rekao da agencija na čijem je čelu treba da se pozove na odgovornost za podatke koje koristi i da je spremna da učestvuje u debati o zaštiti privatnosti, ali je istakao da "privatnost nikad nije bila apsolutno pravo i da debata o tome ne treba da bude razlog za odlaganje hitnih i teških odluka".