ИТ компаније да више сарађују против тероризма
ЛОНДОН - На Западу се све више захуктава дебата о томе да ли су друштвене мреже - Твитер, Фејсбук и Вотсап, постале кључни део пропагандог рата екстремиста Исламске државе и регрутовања нових чланова.
Стручњаци упозоравају да екстремисти желе да профитирају и извуку максималну добит од слободе изражавања у западном свету. Британска обавештајна агенција ГЦ HQ упозорила је да су управо поменуте друштвене мреже постале "контролне и командне мреже избора ИД".
Нови шеф агенције Роберт Ханиган оптужио је технолошке гиганте из Силиконске долине да игноришу "ненамерну" улогу коју имају у тероризму и позвао их на бољу сарадњу са обавештајним службама широм света како би се пресрели садржаји са порукама екстремиста. Као пример је навео "софистицирану" способност ИС да пошаље на десетине хиљаде твитова као што је био случај током напада на Мосул и да избегне "спам" контролу.
Ханиган је рекао да разуме зашто интернет фирме имају "нелагодан" однос са владама и настоје да буду само "неутрални проводници података и остану изван политике", али упозорава да се међу подацима не налазе само материјали насилног екстремизма или дечје порнографије, већ и материјал који "потпомаже криминал и тероризам".
Он је, стога, затражио да обавештајним агентима буде олакшано надгледање протока информација на интернету и указао да "корисници не желе да њихове друштвене мреже буду искоришћене за помагање убиства или злостављања деце".
"ГЦ HQ и њене сестринске агенције - МИ5 и Тајна обавештајна служба, не могу да се боре са овим изазовима без веће подршке приватног сектора, укључујући и највеће америчке технолошке компаније које доминирају интернетом", нагласио је Ханиган у обраћању јавности, први дан по ступању на дужност.
Због овог става је реаговала и директорка групе за заштиту људских права "Биг Брадер воч" Ема Кар која је оценила да је "потпуно погрешно да се тврди да интернет компаније не пружају сарадњу у истрагама".
"Владе и агенције никако не успевају да доставе доказе да интернет компаније ометају истраге", рекла је Кар.
Шеф ГЦ HQ је рекао да агенција на чијем је челу треба да се позове на одговорност за податке које користи и да је спремна да учествује у дебати о заштити приватности, али је истакао да "приватност никад није била апсолутно право и да дебата о томе не треба да буде разлог за одлагање хитних и тешких одлука".