IZBEGNITE SUD: Mirno rešavanje radnih sporova
Mirno rešavanje radnih sporova u svetu je česta praksa. Kod nas se, međutim, vode milioni sporova pred sudovima. Zato bi građani trebalo da se bolje upoznaju sa radom Agencije za mirno rešavanje radnih sporova.
Agencija za mirno rešavanje sporova osnovana je 2005. godine. Prva je institucionalizovana služba koja se bavi mirnim rešavanjem individualnih i kolektivnih radnih sporova.
Nadležnost Agencije u individualnim sporovima su otkaz ugovora o radu i isplata minimalne zarade, a u kolektivnim sporovima povodom zaključenja, izmene i dopune kolektivnih ugovora, ostvarivanja prava na sindikalno organizovanje i štrajk.
Cilj ove agencije je rasterećenje sudova, a osnovni preduslov je da obe strane dobrovoljno pristanu na postupak. Pored toga, sudski troškovi koštaju, prosečno 2.000 evra, dok je postupak pred ovom agencijom besplatan.
Još jedan plus ove agencije je što se postupak završava brzo dok sudski postupci traju mesecima i godinama. Trideset dana je zakonski rok za rešavanje spora mirnim putem.
''Poslodavac mi je dao otkaz iz čista mira, nije ispoštovana nijedna odredba ugovora i došao sam u situaciju da ne znam šta da radim i kome da se žalim. Pravna služba u opštini me je uputila na Inspekciju rada, i na privatnu tužbu, ali advokat mi je tražio 400 evra za pokretanje postupka.'' - kaže za naš portal M.S.(36) kome nije sugerisano da se obrati ovoj agenciji.
Pravda za radnike često se završava i ovako. No, ova agencija može biti odgovor, samo ako poslodavac pristane na arbitražu.
Međutim postavlja se pitanje koliko su građani informisani o ovoj agenciji. Neinformisanost je veća u južnim delovima zemlje, dok je najveći broj postupaka podnet u Beogradu i Novom Sadu.
Tokom 2013. godine rešeno je 3.500 od 4.500 podnetih predloga. Iskustva kažu da se u EU preko 90 odsto radnih sporova rešava mirnim putem. Ovo je praksa koja bi i kod nas trebalo da zaživi, pa treba raditi na informisanju građana, koje je sada uglavnom zastupljeno preko sindikata.