ИЗБЕГНИТЕ СУД: Мирно решавање радних спорова
Мирно решавање радних спорова у свету је честа пракса. Код нас се, међутим, воде милиони спорова пред судовима. Зато би грађани требало да се боље упознају са радом Агенције за мирно решавање радних спорова.
Агенција за мирно решавање спорова основана је 2005. године. Прва је институционализована служба која се бави мирним решавањем индивидуалних и колективних радних спорова.
Надлежност Агенције у индивидуалним споровима су отказ уговора о раду и исплата минималне зараде, а у колективним споровима поводом закључења, измене и допуне колективних уговора, остваривања права на синдикално организовање и штрајк.
Циљ ове агенције је растерећење судова, а основни предуслов је да обе стране добровољно пристану на поступак. Поред тога, судски трошкови коштају, просечно 2.000 евра, док је поступак пред овом агенцијом бесплатан.
Још један плус ове агенције је што се поступак завршава брзо док судски поступци трају месецима и годинама. Тридесет дана је законски рок за решавање спора мирним путем.
''Послодавац ми је дао отказ из чиста мира, није испоштована ниједна одредба уговора и дошао сам у ситуацију да не знам шта да радим и коме да се жалим. Правна служба у општини ме је упутила на Инспекцију рада, и на приватну тужбу, али адвокат ми је тражио 400 евра за покретање поступка.'' - каже за наш портал М.С.(36) коме није сугерисано да се обрати овој агенцији.
Правда за раднике често се завршава и овако. Но, ова агенција може бити одговор, само ако послодавац пристане на арбитражу.
Међутим поставља се питање колико су грађани информисани о овој агенцији. Неинформисаност је већа у јужним деловима земље, док је највећи број поступака поднет у Београду и Новом Саду.
Током 2013. године решено је 3.500 од 4.500 поднетих предлога. Искуства кажу да се у ЕУ преко 90 одсто радних спорова решава мирним путем. Ово је пракса која би и код нас требало да заживи, па треба радити на информисању грађана, које је сада углавном заступљено преко синдиката.