Izložba o istoriji duhovnih veza Srbije i Rusije
Izložba "Rusija i Srbija. Istorija duhovnih veza od 14. do 19. veka", u okviru manifestacije Dani ruske duhovne kulture u Srbiji, biće otvorena 17. oktobra u Konaku kneza Miloša na Topčideru.
Direktorka Istorijskog muzeja Srbije, Dušica Bojić, podsetila da duhovno jedinstvo ruskog i srpskog naroda svojim korenima seže u daleku prošlost, da se ono temelji na zajedničkoj pravoslavnoj veri, istim svetinjama koje su poštovane, srodnim jezicima.
Bojić je rekla da će na izložbi biti prikazane i retke srpske bogoslužbene knjige koje su u Rusiji počele da se pojavljuju od 14. veka, ali i dela ikonopisa i primenjene umetnosti iz Srbije.
Zamenica direktora Državnog arhiva Rusije, Jelena Niskina, napomenula je da su doneli samo mali deo od nekoliko miliona dokumenata koje poseduju i koji će biti predstavljeni na ovoj postavci.
Učesnici konferencije direktor Ruskog državnog arhiva starih spisa Mihail Riženkov i direktor Državnog istorijskog muzeja Aleksej Levikin rekli su da je centralni deo izložbe posvećen duhovnim vezama Rusije i Srpskih zemalja od 14. do 19. veka.
Oni su napomenuli da je cela izložba posvećena duhovnim vrednostima, a ne državnim.
Oni su podsetili da je padom Konstantinopolja 1453. godine pravoslavni svet lišen svog duhovnog centra, a balkanski narodi su pokroviteljstvo, zaštitu i pomoć radi očuvanja svoje istorije, kulture i vere tražili od jedine nezavisne pravoslavne države - Moskovske Rusije.
Na ovoj postavci moći će da se vide i unikatne gramate srpskih duhovnika u kojima se govori o tužnom položaju srpskih hrišćanskih crkava i manastira, a stari dokumenti govore o prijemima srpskih bogoslova kod careva i patrijarha u Kremlju.
U 19. i početkom 20. veka rusko-srpske veze su znatno ojačale, a dokumenti koji će biti izloženi govore o dolascima srpskih državnih i kulturnih radnika, stvaranju srpskih opština i dobrotvornih društava u Rusiji.
Stari arhivski dokumenti, retke fotografije, ikone i predmeti primenjene umetnosti iz fondova najvećih ruskih arhiva i muzeja očigledno prikazuju istoriju rusko-srpskih duhovnih i državnih veza koje korenima sežu u daleku prošlost.
Otvaranje izložbe će uveličati hor "Ekvilibrijum" pod dirigentskom palicom Olge Milićević koji će izvesti kompozicije "Oče naš" Nikolaja Kedrova i "Tebe pojem" Stevana Mokranjca.
Postavka je realizovana pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Ruske Federacije, Državnog arhiva Ruske Federacije i Ruskog državnog arhiva starih spisa uz učešće Državnog istorijskog muzeja iz Rusije, Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Istorijskog muzeja Srbije.
Izložba će biti otvorena do 30. novembra.