Izrael: Hamas pretrpeo velike gubitke
TEL AVIV - Izrael tvrdi da je Hamas u jednomesečnom sukobu s izraelskom vojskom izgubio stotine boraca, dve trećine od 10.000 raketa i sve tunele prokopane ispod granice, u koje je uloženo 100 miliona dolara.
Iako je sukob doprineo rastu popularnosti te islamističke organizacija, jer se suprotstavila Izraelu, atmosfera bi mogla ubrzo da se promeni ako Hamas ne izdejstvuje otvaranje granica u pregovorima u Kairu. Ako ti indirektni pregovori s Izraelom o uspostavljanju dužeg zatišja propadnu, Hamas će imati samo ograničene opcije. Osim toga, produženje sukoba doneće samo još više razaranja na ionako razorenoj teritoriji.
Hamas, koji de fakto kontroliše Gazu, može da ostvari očekivanja stanovnika te teritorije ako jedan deo vlasti preda svom dugogodišnjem rivalu palestinskom predsedniku Mahmudu Abasu, vođi sekularnog Fataha. Nakon toga su Izrael i Egipat pojačali blokadu Gaze. Egipat i Izrael pristaće da otvore granice samo ako snage lojalne Abasu zauzmu pozicije na prelazima.
Hamas je godinama uspevao da preživi blokadu uz pomoć tunela za krijumčarenje prokopanih ispod granice s Egiptom. Ta zemlja je tunele tolerisala kako bi se patnje stanovnika olakšale bez zvaničnog otvaranja granice. Nakon zbacivanja vlade u Kairu prošle godine, koja je imala prijateljske odnose s Hamasom, položaj hamasovaca se dramatično pogoršao jer ih egipatska vojska smatra bezbednosnom pretnjom. Ona je uništila tunele i lišila Hamas prihoda od poreza.
Finansijska kriza koja je usledila, između ostalog, navela je Hamas na pomirenje s Abasom krajem aprila i kasnije početkom juna osnivanje vlade nacionalnog jedinstva. Vladu čine tehnokrate i Hamas je samo podržava, ali i dalje kontroliše bezbednosne snage u Gazi, što se smatra velikom koncesijom. Da bi se uopšte uključio u pregovore u Kairu, Hamas je morao da pristane da bude deo palestinske delegacije koju predvodi Abasov poverenik, što je odraz čvrstog stava Egipata prema toj organizaciji.
Delegacija je predstavila zajedničke zahteve: ukidanje blokade i pomoć međunarodne zajednice u obnovi Gaze. Međutim, Egipat je jasno pokazao da Abasov deo smatra legitimnim glasom Palestinaca. Glavni izraelski zahtev je razoružavanje Hamasa ili bar sprečavanje da se ponovo naoruža. Ta zemlja bi pristala da olakša ograničenja na granici, ali samo ako se spreči isporuka oružja ili dobara za vojnu upotrebu, kao što su cement za izgradnju tunela i bunkera.
Hamas, međutim, neće da položi oružje ni pod kojim uslovima, već je samo signalizirao da bi pristao da pusti Abasa da predvodi obnovu Gaze, pod uslovom da u tome ima udela. I dok Izrael najavljuje da je spreman na produženje primirja koje sutra ističe, Hamas neće na to da pristane bez napretka u pregovorima. Portparol vojnog krila Hamasa, koji se predstavlja samo kao Abu Obeida, tvrdi da organizacija ima još puno rezervi i da je ono što je do sada pokazala "u ratu vrlo malo" misleći na oružje.