Израел: Хамас претрпео велике губитке
ТЕЛ АВИВ - Израел тврди да је Хамас у једномесечном сукобу с израелском војском изгубио стотине бораца, две трећине од 10.000 ракета и све тунеле прокопане испод границе, у које је уложено 100 милиона долара.
Иако је сукоб допринео расту популарности те исламистичке организација, јер се супротставила Израелу, атмосфера би могла убрзо да се промени ако Хамас не издејствује отварање граница у преговорима у Каиру. Ако ти индиректни преговори с Израелом о успостављању дужег затишја пропадну, Хамас ће имати само ограничене опције. Осим тога, продужење сукоба донеће само још више разарања на ионако разореној територији.
Хамас, који де факто контролише Газу, може да оствари очекивања становника те територије ако један део власти преда свом дугогодишњем ривалу палестинском председнику Махмуду Абасу, вођи секуларног Фатаха. Након тога су Израел и Египат појачали блокаду Газе. Египат и Израел пристаће да отворе границе само ако снаге лојалне Абасу заузму позиције на прелазима.
Хамас је годинама успевао да преживи блокаду уз помоћ тунела за кријумчарење прокопаних испод границе с Египтом. Та земља је тунеле толерисала како би се патње становника олакшале без званичног отварања границе. Након збацивања владе у Каиру прошле године, која је имала пријатељске односе с Хамасом, положај хамасоваца се драматично погоршао јер их египатска војска сматра безбедносном претњом. Она је уништила тунеле и лишила Хамас прихода од пореза.
Финансијска криза која је уследила, између осталог, навела је Хамас на помирење с Абасом крајем априла и касније почетком јуна оснивање владе националног јединства. Владу чине технократе и Хамас је само подржава, али и даље контролише безбедносне снаге у Гази, што се сматра великом концесијом. Да би се уопште укључио у преговоре у Каиру, Хамас је морао да пристане да буде део палестинске делегације коју предводи Абасов повереник, што је одраз чврстог става Египата према тој организацији.
Делегација је представила заједничке захтеве: укидање блокаде и помоћ међународне заједнице у обнови Газе. Међутим, Египат је јасно показао да Абасов део сматра легитимним гласом Палестинаца. Главни израелски захтев је разоружавање Хамаса или бар спречавање да се поново наоружа. Та земља би пристала да олакша ограничења на граници, али само ако се спречи испорука оружја или добара за војну употребу, као што су цемент за изградњу тунела и бункера.
Хамас, међутим, неће да положи оружје ни под којим условима, већ је само сигнализирао да би пристао да пусти Абаса да предводи обнову Газе, под условом да у томе има удела. И док Израел најављује да је спреман на продужење примирја које сутра истиче, Хамас неће на то да пристане без напретка у преговорима. Портпарол војног крила Хамаса, који се представља само као Абу Обеида, тврди да организација има још пуно резерви и да је оно што је до сада показала "у рату врло мало" мислећи на оружје.