"JEDNOM ZLOČINAC-UVEK ZLOČINAC": Orić poslednja linija odbrane Srebrenice
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da će Naser Orić za njega lično i za gotovo sav srpski narod, a posebno Srbe u Republici Srpskoj, uvek biti ratni zločinac, bez obzira na odluku pravosuđa Švajcarske da ga isporuči BiH.
"Procesuiranje Nasera Orića u Srbiji izvelo bi na svetlo dana više stotina dokaza i svedoka o zločinima nad Srbima srebreničkog kraja. Zato je Naser Orić za bošnjačku političku elitu bio poslednja linija odbrane jedne od najvećih obmana s kraja 20. veka, a to je priča o Srebrenici. Ona bez Nasera Orića i zločina koje je počinio ne može biti ni potpuna ni ispričana. Zato su gotovo sve zajedničke institucije bile u funkciji udruženog poduhvata za zaštitu bošnjačkih zločina", istakao je predsednik Srpske.
Zahtev za izručenje kao pokušaj spasavanja od Srbije
Kako prenosi Srna, on je rekao da je zahtev Tužilaštva BiH da Švajcarska izruči Nasera Orića BiH bio pokušaj spasavanja bivšeg srebreničkog bošnjačkog komandanta od mogućeg izručenja u Srbiju, po istom scenariju kao i u slučajevima Ejupa Ganića i Jovana Divjaka, a koji nakon toga nisu bili predmet gonjenja. Dodik je ocenio da se time Tužilaštvo BiH otvoreno stavilo na stranu, ne samo ratnog zločinca Nasera Orića, već i na stranu svih onih koji brane zločin koji su počinile muslimanske snage nad Srbima u Srebrenci.
Zašto Tužilaštvo BiH nije uradilo ništa po ovom pitanju?
"Cinično zloupotrebljavajući nadležnosti, Tužilaštvo BiH je svoj zahtev obrazložilo sumnjom da bi izručenje u Srbiju ugrozilo procesuiranje predmeta koji se vodi pred pravosuđem BiH. Istovremeno, nisu objasnili javnosti zašto u ovom predmetu, od 2009. godine od kada su ga preuzeli od suda u Bijeljini, nisu ništa uradili", naglasio je predsednik Srpske, podsetivši da je MUP Republike Srpske još 2006. podneo krivičnu prijavu protiv Orića sa više od 600 dokaza u prilogu.
Dodik je ocenio da je sasvim jasno da je zloupotreba institucije Tužilaštva BiH imala za cilj da se predmet "Orić" ne procesuira pred Tužilaštvom za ratne zločine Srbije i da ne bude zadovoljena pravda. "Prikrivanje i odbrana zločina, u kojima su učestvovale i ostale institucije BiH, izazivaju jake frustracije kod potomaka žrtava, ali i kod celokupnog srpskog naroda, i svakako da doprinose bržem raspadu BiH. Sud i Tužilaštvo BiH, kao neustavne i nametnute pravosudne institucije, ovakvim postupkom samo su potvrdile da su silom instalirane upravo zbog obračuna sa Srbima i Hrvatima, i u funkciji zaštite zločina Bošnjaka", rekao je predsednik Republike Srpske.
Referendum o Sudu i Tužilaštvu BiH
Dodik smatra da bi u RS trebalo da se održi referendum na kojem će se građani izjasniti da li prihvataju Sud i Tužilaštvo BiH. "Ovde se radi o političkoj pokvarenosti. Ako čitava srpska populacija smatra, oseća ili zna da postoji Orićeva krivica, onda Tužilaštvo BiH ne može ovako da radi", rekao je Dodik novinarima.
On je najvio da će sledeće sedmice zatražiti da se Narodna skupština RS izjasni o tome da li treba održati referendum o tome da li Sud i Tužilaštvo BiH treba i dalje da postoje. Ako je Tužilaštvo BiH spremno da ignoriše zločine nad Srbima, a brani zločince koji su činili zločine nad Srbima, dodao je on, onda takvo tužilaštvo ne treba Republici Srpskoj.
Tišina srpskih predstavnika još glasnija
Dodik je naglasio da je poražavajuće bilo i ćutanje srpskih predstavnika u Savetu ministara BiH koji nisu našli za shodno da upitaju Denisa Zvizdića u čije ime BiH treba da učini sve da pomogne Oriću, upitavši da li SDS, PDP i NDP postaju saučesnici u prikrivanju zločina Nasera Orića nad Srbima srebreničkog kraja? "Tišina srpskih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH kada je reč o zaštiti interesa srpskog naroda i Republike Srpske, ovoga puta je bila glasnija zbog činjenice da predstavnici tih istih partija u parlamentu Srpske veoma glasno konstruišu priče i na taj način ponižavaju institucije Srpske s ciljem njihove destabilizacije. Dok su nosioci vlasti u zajedničkim institucijama BiH činili sve u odbrani Nasera Orića i njegovih zločina, ćutanje srpskih predstavnika, koje ne znam kako da protumačim nego kao odobravanje, još je bilo glasnije", ocenio je Dodik.