"ЈЕДНОМ ЗЛОЧИНАЦ-УВЕК ЗЛОЧИНАЦ": Орић последња линија одбране Сребренице
Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да ће Насер Орић за њега лично и за готово сав српски народ, а посебно Србе у Републици Српској, увек бити ратни злочинац, без обзира на одлуку правосуђа Швајцарске да га испоручи БиХ.
"Процесуирање Насера Орића у Србији извело би на светло дана више стотина доказа и сведока о злочинима над Србима сребреничког краја. Зато је Насер Орић за бошњачку политичку елиту био последња линија одбране једне од највећих обмана с краја 20. века, а то је прича о Сребреници. Она без Насера Орића и злочина које је починио не може бити ни потпуна ни испричана. Зато су готово све заједничке институције биле у функцији удруженог подухвата за заштиту бошњачких злочина", истакао је председник Српске.
Захтев за изручење као покушај спасавања од Србије
Како преноси Срна, он је рекао да је захтев Тужилаштва БиХ да Швајцарска изручи Насера Орића БиХ био покушај спасавања бившег сребреничког бошњачког команданта од могућег изручења у Србију, по истом сценарију као и у случајевима Ејупа Ганића и Јована Дивјака, а који након тога нису били предмет гоњења. Додик је оценио да се тиме Тужилаштво БиХ отворено ставило на страну, не само ратног злочинца Насера Орића, већ и на страну свих оних који бране злочин који су починиле муслиманске снаге над Србима у Сребренци.
Зашто Тужилаштво БиХ није урадило ништа по овом питању?
"Цинично злоупотребљавајући надлежности, Тужилаштво БиХ је свој захтев образложило сумњом да би изручење у Србију угрозило процесуирање предмета који се води пред правосуђем БиХ. Истовремено, нису објаснили јавности зашто у овом предмету, од 2009. године од када су га преузели од суда у Бијељини, нису ништа урадили", нагласио је председник Српске, подсетивши да је МУП Републике Српске још 2006. поднео кривичну пријаву против Орића са више од 600 доказа у прилогу.
Додик је оценио да је сасвим јасно да је злоупотреба институције Тужилаштва БиХ имала за циљ да се предмет "Орић" не процесуира пред Тужилаштвом за ратне злочине Србије и да не буде задовољена правда. "Прикривање и одбрана злочина, у којима су учествовале и остале институције БиХ, изазивају јаке фрустрације код потомака жртава, али и код целокупног српског народа, и свакако да доприносе бржем распаду БиХ. Суд и Тужилаштво БиХ, као неуставне и наметнуте правосудне институције, оваквим поступком само су потврдиле да су силом инсталиране управо због обрачуна са Србима и Хрватима, и у функцији заштите злочина Бошњака", рекао је председник Републике Српске.
Референдум о Суду и Тужилаштву БиХ
Додик сматра да би у РС требало да се одржи референдум на којем ће се грађани изјаснити да ли прихватају Суд и Тужилаштво БиХ. "Овде се ради о политичкој покварености. Ако читава српска популација сматра, осећа или зна да постоји Орићева кривица, онда Тужилаштво БиХ не може овако да ради", рекао је Додик новинарима.
Он је највио да ће следеће седмице затражити да се Народна скупштина РС изјасни о томе да ли треба одржати референдум о томе да ли Суд и Тужилаштво БиХ треба и даље да постоје. Ако је Тужилаштво БиХ спремно да игнорише злочине над Србима, а брани злочинце који су чинили злочине над Србима, додао је он, онда такво тужилаштво не треба Републици Српској.
Тишина српских представника још гласнија
Додик је нагласио да је поражавајуће било и ћутање српских представника у Савету министара БиХ који нису нашли за сходно да упитају Дениса Звиздића у чије име БиХ треба да учини све да помогне Орићу, упитавши да ли СДС, ПДП и НДП постају саучесници у прикривању злочина Насера Орића над Србима сребреничког краја? "Тишина српских представника у заједничким институцијама БиХ када је реч о заштити интереса српског народа и Републике Српске, овога пута је била гласнија због чињенице да представници тих истих партија у парламенту Српске веома гласно конструишу приче и на тај начин понижавају институције Српске с циљем њихове дестабилизације. Док су носиоци власти у заједничким институцијама БиХ чинили све у одбрани Насера Орића и његових злочина, ћутање српских представника, које не знам како да протумачим него као одобравање, још је било гласније", оценио је Додик.