Jesu li srpski radnici poželjni na kruzerima?
Prošle godine se pojavila vest o zabrani rada na nekim kruzerima za radnike iz Srbije i okruženja. Iako se tada stvorila slika da naši radnici više neće na okeane, ''trbuhom za kruhom'', to je daleko od istine.
Ta zabrana se odnosila na konobarsko osoblje, i na određene kruzere, objašnjavaju nam iz agencije Steiner.
- Te zabrane nisu ništa neobično i privremene su, kažu iz srpskog predstavništva Steiner-a. Oni, s druge strane, nikad nisu ni imali problem sa zabranama, i šta više, kažu da su poslodavci uvek zadovoljni radnicima sa ovih prostora.
Zabrane uspostavljaju pojedini kruzlajneri, na određenu nacionalnost, zbog lošeg iskustva sa radnicima te nacionalnosti.
Doduše, Steiner na pučinu odvodi samo radnike za spa centre: frizere, lekare, kozmetičare. No, ni u agenciji Saffe Cruise, koja ima širi spektar zanimanja koja angažuje za rad na brodovima, kažu da se zabrana nije odnosila na njih.
Kako stoji na sajtu ove agencije, zabrane koje su se odnosile na državljanje Srbije i BiH u nekim kompanijama, ne odnose se na Safe Cruise i Princes Cruises agencije.
Sve nas ovo dovodi do zaključka da je jako moguće da se neko iz Srbije otisne na mora i okeane i da na brodu lepo zaradi.
Agencijama se obraća mejlom, ali one vrlo često organizuju i intervjue.
Steiner jednom mesečno intervjuiše naše radnike u Beogradu, a sledeći intervju je već za par dana, 22. februara:
- Bitno je da kandidat zna engleski i da ima diplomu iz oblasti za koju se prijavljuje, kažu nam u Steineru, koji u nedelju u Hajatu očekuju mnogo mladih ljudi.
Saznali smo i da ova agencija postoji više od 90 godina, sa sedištem u Londonu, a da radnike angažuje za prekookeanske brodove. Lekarima nude ugovor na 7 meseci, a ostalim radnicima u spa centrima na 9.
Pročitajte i: