Јесу ли српски радници пожељни на крузерима?
Прошле године се појавила вест о забрани рада на неким крузерима за раднике из Србије и окружења. Иако се тада створила слика да наши радници више неће на океане, ''trbuhom за крухом'', то је далеко од истине.
Та забрана се односила на конобарско особље, и на одређене крузере, објашњавају нам из агенције Стеинер.
- Те забране нису ништа необично и привремене су, кажу из српског представништва Стеинер-а. Они, с друге стране, никад нису ни имали проблем са забранама, и шта више, кажу да су послодавци увек задовољни радницима са ових простора.
Забране успостављају поједини крузлајнери, на одређену националност, због лошег искуства са радницима те националности.
Додуше, Стеинер на пучину одводи само раднике за спа центре: фризере, лекаре, козметичаре. Но, ни у агенцији Saffe Цруисе, која има шири спектар занимања која ангажује за рад на бродовима, кажу да се забрана није односила на њих.
Како стоји на сајту ове агенције, забране које су се односиле на држављање Србије и БиХ у неким компанијама, не односе се на Сафе Цруисе и Принцес Цруисес агенције.
Све нас ово доводи до закључка да је јако могуће да се неко из Србије отисне на мора и океане и да на броду лепо заради.
Агенцијама се обраћа мејлом, али оне врло често организују и интервјуе.
Стеинер једном месечно интервјуише наше раднике у Београду, а следећи интервју је већ за пар дана, 22. фебруара:
- Битно је да кандидат зна енглески и да има диплому из области за коју се пријављује, кажу нам у Стеинеру, који у недељу у Хајату очекују много младих људи.
Сазнали смо и да ова агенција постоји више од 90 година, са седиштем у Лондону, а да раднике ангажује за прекоокеанске бродове. Лекарима нуде уговор на 7 месеци, а осталим радницима у спа центрима на 9.
Прочитајте и: