Još dve američke države legalizovale marihuanu
VAŠINGTON - Građani američke savezne države Oregon i Distrikta Vašington glasali su za legalnu upotrebu marihuane pošto je u više država i gradova, pored izbora za Kongres, organizovan referendum i o drugim pitanjima - legalizacije abortusa, gej brakova, genetski modifikovane hrane.
Oregon i prestonica Vašington su stali na stranu lobija za legalizaciju marihuane dve godine pošto je legalizovana upotreba kanabisa za rekreativnu svrhu u Koloradu i saveznoj državi Vašington.
Prema preliminarnim rezultatima referenduma, u Distriktu Vašington 65 odsto glasača podržalo je legalizaciju marihuane, a 28 odsto je bilo protiv, dok je u Oregonu ovo pitanje prošlo sa 54 odsto podrške, dok je 46 odsto građana bilo protiv.
"Sve više ljudi shvata da ima logike da se podrži licenciran, regulisan i oporezovan biznis od prodaje marihuane naspram narko-kartela", rekao je predsednik grupe Industrija marihuane Majk Eliot iz Kolorada.
Rezultate su sa oduševljenjem pozdravili građani na ulicama američke prestonice, prenosi Frans pres.
"Ovo je veliki dan u borbi protiv trgovine drogom u Distriktu Kolumbija" rekao je vođa kampanje Majk Bernet.
Referendum o tom pitanju je održan i na Floridi, gde su građani podržali upotrebu marihuane u medicinske svrhe. Građani Arkanzasa, Ilinoisa, Nebraske i Južne Dakote odlučivali su na referendumu o visini minimalne zarade i, prema prvim rezultatima, glasali su za njeno povećanje sa 7,25 dolara koliko sada iznosi. Pored glasanja za Kongres, građani Arizone su glasali o istopolnim brakovima pošto je pre pet godina ta država izmenila ustav da bi zabranila gej brakove.
Još jedno goruće pitanje stavljeno je na glasanje, a reč je o legalizaciji abortusa. Predlog na referendumu u Koloradu da se fetus "definiše kao osoba" odbijen je sa 64 odsto glasova. I u Severnoj Dakoti glasači su u istom procentu podržali legalizaciju abortusa.
O pravu na nošenje oružja glasalo se u Alabami, Misuriju i Vašingtonu sa dva suprotstavljena predloga - prema jednom je omogućena kupovina oružja uz obavezne prethodne provere onoga ko kupuje, a prema drugom je traženo da se upravo ta mera ukine.
U osam gradova je odlučivano o merama protiv eksploatacije nafte i gasa putem hidrauličnog razbijanja stena koje je do sada pomogalo jačanju američke naftne industrije, ali kritičari upozoravaju na katastrofalan uticaj na životnu sredinu upotrebom te metode. Birači na Aljasci su se izjašnjavali o predlogu da se zabrani vađenje ruda ako to ugožava divlje losose.
U državi Mejn na Istočnoj obali birači su odgovarali na pitanje da li treba zabraniti mamljenje medveda, a posebno kad je reč o upotrebi hladne pice i krofni kao mamaca.