Још две америчке државе легализовале марихуану
ВАШИНГТОН - Грађани америчке савезне државе Орегон и Дистрикта Вашингтон гласали су за легалну употребу марихуане пошто је у више држава и градова, поред избора за Конгрес, организован референдум и о другим питањима - легализације абортуса, геј бракова, генетски модификоване хране.
Орегон и престоница Вашингтон су стали на страну лобија за легализацију марихуане две године пошто је легализована употреба канабиса за рекреативну сврху у Колораду и савезној држави Вашингтон.
Према прелиминарним резултатима референдума, у Дистрикту Вашингтон 65 одсто гласача подржало је легализацију марихуане, а 28 одсто је било против, док је у Орегону ово питање прошло са 54 одсто подршке, док је 46 одсто грађана било против.
"Све више људи схвата да има логике да се подржи лиценциран, регулисан и опорезован бизнис од продаје марихуане наспрам нарко-картела", рекао је председник групе Индустрија марихуане Мајк Елиот из Колорада.
Резултате су са одушевљењем поздравили грађани на улицама америчке престонице, преноси Франс прес.
"Ово је велики дан у борби против трговине дрогом у Дистрикту Колумбија" рекао је вођа кампање Мајк Бернет.
Референдум о том питању је одржан и на Флориди, где су грађани подржали употребу марихуане у медицинске сврхе. Грађани Арканзаса, Илиноиса, Небраске и Јужне Дакоте одлучивали су на референдуму о висини минималне зараде и, према првим резултатима, гласали су за њено повећање са 7,25 долара колико сада износи. Поред гласања за Конгрес, грађани Аризоне су гласали о истополним браковима пошто је пре пет година та држава изменила устав да би забранила геј бракове.
Још једно горуће питање стављено је на гласање, а реч је о легализацији абортуса. Предлог на референдуму у Колораду да се фетус "дефинише као особа" одбијен је са 64 одсто гласова. И у Северној Дакоти гласачи су у истом проценту подржали легализацију абортуса.
О праву на ношење оружја гласало се у Алабами, Мисурију и Вашингтону са два супротстављена предлога - према једном је омогућена куповина оружја уз обавезне претходне провере онога ко купује, а према другом је тражено да се управо та мера укине.
У осам градова је одлучивано о мерама против експлоатације нафте и гаса путем хидрауличног разбијања стена које је до сада помогало јачању америчке нафтне индустрије, али критичари упозоравају на катастрофалан утицај на животну средину употребом те методе. Бирачи на Аљасци су се изјашњавали о предлогу да се забрани вађење руда ако то угожава дивље лососе.
У држави Мејн на Источној обали бирачи су одговарали на питање да ли треба забранити мамљење медведа, а посебно кад је реч о употреби хладне пице и крофни као мамаца.