Kad skandali "potope" banku
Britanska banka Barkliz je prošle godine registrovala neto gubitak zbog velikih troškova povezanih sa navodnom umešanošću banke u manipulacije na deviznim tržištima.
Barkliz je lani zabeležio gubitak posle oporezivanja od 174 miliona funti (239 miliona evra) u poređenju sa neto profitom od 540 miliona funti iz 2013. godine, navodi se u saopštenju banke, a prenosi agencija Frans pres.
U oktobru prošle godine, ova banka je najavila da će izdvojiti 500 miliona funti za pokrivanje potencijalnih troškova i kazni povezanih sa istragom o manipulacijama na deviznim tržištima.
"Ostajemo fokusirani na rešavanje zaostalih pitanja, uključujući ona vezanih za trgovanje na deviznim berzama", izjavio je izvršni direktor banke, Entoni Dženkins, koji je još u maju prošle godine predstavio plan za smanjenje broja Barklizovih filijala za investiciono bankarstvo, što će rezultirati otpuštanjem 19.000 ljudi do 2016. godine.
Iz banke je, takođe, saopšteno da je prilagođeni profit Barkliza pre oporezivanja (kada se izuzmu jednokratni troškovi) porastao 12 odsto na 5,5 milijardi funti u 2014. godini.
Udarac od 52 milijarde
Velike evropske banke bi u naredne dve godine mogle da plate 52 milijarde dolara na ime raznih kazni i sudskih troškova, piše u analizi "Morgan Stenlija" koja je objavljena početkom godine.
Analitičari američke investicione banke navode da najveća kazna čeka britanske banke Rojal benk of Skotland i upravo Barkliz.
Američke i evropske banke su od 2009. godine platile 230 milijardi dolara na ime sudskih troškova, a do kraja 2016. godine taj iznos bi mogao da poraste za još 70 milijardi dolara, i to za uglavnom za 20 najvećih evropskih banaka, navodi se.
Kako dodaju, evropske banke su na ime tih troškova do sada platile 104 milijarde dolara i preostaje im da plate još 52 milijarde, prenosi agencija Rojters.
Najveći deo tih kazni je, kako smatraju analitičari, povezan sa manipulacijama banaka na deviznim tržištima, ali i sa prodajom sumnjivih hipoteka u SAD i osiguranja u Britaniji u poslednjih pet godina.
Pročitajte i: