OTKRIVENO: Detalji tajne američke intervencije protiv ISIL-a u Siriji
Detalji jedne od najtajnijih američkih vojnih operacija protiv Islamske države, koja se u ponoć 4. jula odvijala u području sirijskog grada Rake, počinju da dolaze do zapadnih medija nakon što su brojni svedoci progovorili o napadu u kojem se, između ostalog, pokušalo oslobođenje otetog i pre nekoliko dana brutalno pogubljenog novinara James Foley-a.
Pre nego što su sleteli sa dobro naoružanim helikopterima tipa Black Hawk, komandosi jedinice Delta Force, uništili su mesne protivavionske topove gradića Akrishi na obalama reke Eufrat , te započeli sa potragom za taocima.
Gore navedene informacije novinarima Rojtersa preneo je član sirijske opozicije Abu Ibrahim al-Raqaoui putem Skajpa. Njegova grupa prva je, nedugo nakon što je do napada došlo, objavila te informacije na svojim Facebook stranicama, no status je vrlo brzo uklonjen.
"Napad je započeo odmah nakon ponoći", rekao je Raqaoui i dodao kako su "helikopterima uništene PVO jedinice."
Informacije o napadu objavio je i službeni Vašington dan nakon objavljivanja snimka pogubljenja novinara i to nakon što su se pojedinosti o operaciji počele pojavljivati u medijima. Takođe objavili su kako komandosima nije pošlo za rukom pronaći niti Foley-a niti druge taoce.
"Nakon sletanja, komandosi su blokirali pristupne ceste i krenuli prema improvizovanom zatvoru u kojem je, kako su smatrali, bio zatočen Foley. Kada su otkrili da ni njega ni drugih taoca nema, napali su i zapalili islamističku bazu koju su militanti nazvali Bin Laden", rekao je Raqaoui , takođe, dodao je i kako su "u napadu američki komandosi ubili nekoliko militanata".
Iz službenih američkih izvora saznaje se kako je u napadu ubijeno mnogo militanata, dok su istovremeno dvojica američkih komandosa ranjena, Rojtersov izvor Raqaoui potvrđuje informaciju o dvojici ranjenih komandosa. Operaciju je odobrio američki predsednik Obama na osnovu informacija sakupljenih sa terena i od oslobođenih taoca.
Neuspešnost američkih obaveštajaca
To je prvi direktni sukob američkih vojnika s militantima Islamske države i prvi kopneni sukob na području Sirije od početka izbijanja građanskog rata.
Propast američke operacije prikazuje i dosege njihovih obaveštajnih izvora, koji su, barem po pitanju zamršenog sirijskog sukoba ograničeni, piše Advance.
"Verovali smo kako postoje velike šanse da se oteti novinari nalaze na toj lokaciji", rekao je službenik američke vojske koji je odbio da se predstavi.
ISIL očekivao napad
Rojtersov izvor blizak Islamskoj državi izjavio je kako su militanti najverovatnije bili unapred upozoreni o tome da se Amerikanci u turskom mestu Antakya, nekoliko kilometara udaljenom od granice sa Sirijom, raspituju o lokaciji otetih ljudi te su najverovatnije pretpostavili da se planira napad.
"Amerikanci su očajnički pokušavali da saznaju sve o lokaciji na kojoj se drže oteti novinari te pri tome nisu bili previše pažljivi pa su glasine o potencijalnom napadu došle do militanata koji su se zatim pripremili za mogućnost akcije", rekao je Rojtersu neimenovani izvor.
Američka nevladina organizacija Odbor za zaštitu novinara objavila je informaciju kako je u Siriji oteto barem 25 novinara, što lokalnih, a što stranih. Među njima je i Steven Sotloff, koji se može videti na kraju snimka Foleyevog pogubljenja.