ОТКРИВЕНО: Детаљи тајне америчке интервенције против ИСИЛ-а у Сирији
Детаљи једне од најтајнијих америчких војних операција против Исламске државе, која се у поноћ 4. јула одвијала у подручју сиријског града Раке, почињу да долазе до западних медија након што су бројни сведоци проговорили о нападу у којем се, између осталог, покушало ослобођење отетог и пре неколико дана брутално погубљеног новинара Јамес Foley-a.
Пре него што су слетели са добро наоружаним хеликоптерима типа Блацк Hawk, командоси јединице Делта Форце, уништили су месне противавионске топове градића Акрисхи на обалама реке Еуфрат , те започели са потрагом за таоцима.
Горе наведене информације новинарима Ројтерса пренео је члан сиријске опозиције Абу Ибрахим al-Raqaoui путем Скајпа. Његова група прва је, недуго након што је до напада дошло, објавила те информације на својим Facebook страницама, но статус је врло брзо уклоњен.
"Напад је започео одмах након поноћи", рекао је Raqaoui и додао како су "хеликоптерима уништене ПВО јединице."
Информације о нападу објавио је и службени Вашингтон дан након објављивања снимка погубљења новинара и то након што су се појединости о операцији почеле појављивати у медијима. Такође објавили су како командосима није пошло за руком пронаћи нити Foley-a нити друге таоце.
"Након слетања, командоси су блокирали приступне цесте и кренули према импровизованом затвору у којем је, како су сматрали, био заточен Foley. Када су открили да ни њега ни других таоца нема, напали су и запалили исламистичку базу коју су милитанти назвали Бин Ладен", рекао је Raqaoui , такође, додао је и како су "у нападу амерички командоси убили неколико милитаната".
Из службених америчких извора сазнаје се како је у нападу убијено много милитаната, док су истовремено двојица америчких командоса рањена, Ројтерсов извор Raqaoui потврђује информацију о двојици рањених командоса. Операцију је одобрио амерички председник Обама на основу информација сакупљених са терена и од ослобођених таоца.
Неуспешност америчких обавештајаца
То је први директни сукоб америчких војника с милитантима Исламске државе и први копнени сукоб на подручју Сирије од почетка избијања грађанског рата.
Пропаст америчке операције приказује и досеге њихових обавештајних извора, који су, барем по питању замршеног сиријског сукоба ограничени, пише Адванце.
"Веровали смо како постоје велике шансе да се отети новинари налазе на тој локацији", рекао је службеник америчке војске који је одбио да се представи.
ИСИЛ очекивао напад
Ројтерсов извор близак Исламској држави изјавио је како су милитанти највероватније били унапред упозорени о томе да се Американци у турском месту Antakya, неколико километара удаљеном од границе са Сиријом, распитују о локацији отетих људи те су највероватније претпоставили да се планира напад.
"Американци су очајнички покушавали да сазнају све о локацији на којој се држе отети новинари те при томе нису били превише пажљиви па су гласине о потенцијалном нападу дошле до милитаната који су се затим припремили за могућност акције", рекао је Ројтерсу неименовани извор.
Америчка невладина организација Одбор за заштиту новинара објавила је информацију како је у Сирији отето барем 25 новинара, што локалних, а што страних. Међу њима је и Стевен Sotloff, који се може видети на крају снимка Foleyevog погубљења.