Kako je prozvan najveći zaštitnik ljudskih prava na svetu! (VIDEO/FOTO)
FERGUSON: Pošto su Sjedinjene Države postale nadaleko poznate po "deljenju lekcija" o ljudskim pravima širom sveta, zaista ne čudi da su neke zemlje jedva dočekale da im uzvrate istom merom, sada kada su pokrenuli pravu opsadu u Ferguson, nakon što su buknuli masovni protesti protiv policijske brutalnosti. Kina, Iran, Rusija i Egipat, u američkom stilu kritikuju Vašington da u Fergusonu guši slobodu govora i nasilno se obračunava sa protivnicima vlade.
Svet već danima obilaze snimci iz američke države Misuri, gde do zuba naoružani policajci Sent Luisa ispaljuju gumene metke i suzavac na nenaoružane crne demonstrante i hapse novinare koji izveštavaju sa lica mesta.
Vlasti američke savezne države Misuri proglašavaju policijski čas u gradu Fergusonu nakon višednevnih nereda koji su započeli posle ubistva nenaoružanog crnog tinejdžera, Majkla Brauna, tokom policijske intervencije. Policajci u Misuriju više izgledaju kao vojnici u Avganistanu nego kao lokalni čuvari reda i mira. Dosad su uhapsili više desetina demonstranata i nekoliko novinara, kršeći time ne samo pravo na okupljanje već i slobodu informisanja. Prema rezultatima nezavisne autopsije, u Brauna je ispaljeno šest metaka, od čega dva u glavu.
Ipak, među očekivanim kritičarima SAD, našli su se i neki ne tako očekivani akteri. U prvom redu tu je organizacija Amnesti Internešenal, koja je pokazala da, kada je reč o SAD, neće praviti izuzetak, pa je tako poručila da: "Sjedinjene Države ne mogu govoriti drugim zemljama da poprave vlastite politike o radu policije i mirnom okupljanju, ako ne poprave sopstveno pitanje ljudskih prava", objavila je ova angencija na Tviteru.
Ruski poverenik za ljudska prava, Konstatin Dolgov, je takođe komentarisao ove nemile događaje. "Dok druge države podstiču da poštuju slobodu govora i da ne guše antivladine proteste, SAD kod kuće nisu previše blage prema onima koji izražavaju nezadovoljstvo zbog nejednakosti idiskriminacije", prenosi Moskov Tajms.
Portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova, Marzije Afkam, istaknula je da: "Potezi policije i sudstva pokazuju jasna kršenja ljudskih prava i prava crnaca u SAD. Govorimo o zemlji koja svake godine objavljuje brojne izveštaje o kršenju ljudskih prava u nezavisnim zemljama".
Kineska državna novinska agencija Sinhua takođe se osvrnula na situaciju oko Fergusona: "Incident u Fergusonu još jednom pokazuje kako zemlja, koja je godinama htela da igra ulogu svetskog sudije i branitelja kada je reč o ljudskim pravima, ima još dosta prostora za rad u toj oblasti kod kuće".
Egipat takođe uzvraća Sjedinjenim Državama gotovo istom merom i istim tonom. U izjavi Ministarstva spoljnih poslova Egipta se navodi: "Pomno pratimo razvoj situacije i eskalaciju demonstracija u Fergusonu, kao i reakciju na te demonstracije. Pozivamo na suzdržanost". Mnogi pak ističu kako je licemerno da aktuelne egipatske vlasti kritikuju SAD, naročito nakon prošlogodišnjeg pokolja promorsijevih demonstranata u Kairu. No, ako se Sjedinjene Države, uprkos sopstvenom kršenju ljudskih prava u zemlji i u svetu, ne libe da kritikuju druge, zašto bi se ustručavao Egipat?
Ono što je u ovoj priči naročito zanimljivo, kako zaključuje Advans, jeste činjenica da su se u Kairu itekako kršila ljudska prava prošle godine, kada je otvorena vatra na demonstrante u protestnom kampu koji je podignut nakon rušenja Mohameda Morsija s vlasti, iz Sjedinjenih Država nije bilo gotovo nikakve reakcije, jer su se bojali da previše ne otuđe novu vlast predvođenu tadašnjim vojnim liderom a današnjim predsednikom, Abdelom Fatahom al-Sisijem.
Po pitanju stanja u Fergusonu posebno je žestoka izjava Visoke poverenice UN za ljudska prava, Navi Pilaj, koja je istakla kako se u Sjedinjenim Državama "stvara aparthejd" koji je nekada postojao u Južnoafričkoj Republici. "Osuđujem prekomernu upotrebu sile od strane policije i pozivam na poštovanje prava na demontracije. Ove scene su mi poznate i lično sam razmišljala o tome kako postoje mnogi delovi SAD gde se stvara aparthejd", istakla je Pilaj.
Pilaj je skoro 30 godina radila kao advokat za aktiviste koji su se borili protiv aparthejda. "Pošto i sama dolazim iz ere aparthejda u Južnoj Africi, imam iskustva o tome kako rasizam i rasna diskriminacija stvaraju sukobe i nasilje", poručila je Pikaj za Pres TV, i istaknula kako su crnci u Sjedinjenim Državama među najsiromašnijim i najizrabljivanijim građanima, a veliki broj njih se nalazi u zatvorima.